Antiproton már van, de lesz-e antihélium?<br/>

Vágólapra másolva!
(MTI-Panoráma) - Antianyag-részecskéket fogott el egy hatalmas léggömb segítségével az Amerikai Űrhajózási Hivatal, a NASA - közölték a Goddard amerikai űrközpontban, amely Maryland államban található, nem messze az amerikai fővárostól.
Vágólapra másolva!

A tokiói egyetem professzora, Orito Sudzsi által irányított kísérlet a NASA közleménye szerint alátámaszthatja azt az elméletet, hogy egész csillagrendszerek létezhetnek antianyagból, ha a részecskék között antihéliumot is találnak.
A hatvan emelet magasságú és 1,17 millió köbméter kiterjedésű léggömb egy Japánban készült 2,5 tonnás mérőműszerrel szállt fel augusztus 11-én Kanadából és 38 órás repülése során 32 kilométer magasságba, a légkör határáig emelkedett. A mérőműszert 2000-ben újabb kísérletre használják fel - írja az AFP.
Az antianyagrészecskék olyan ritka képződmények, amelyeknek elektromos töltése az ellenkezője a szokásosnak. Így például a normális atommagban található proton pozitív töltésű, míg a körülötte keringő elektron negatív töltésű. Egy antiproton elektromos töltése viszont negatív, egy antielektron töltése viszont pozitív.
Sudzsi professzor nyilatkozata szerint a műszer által begyűjtött több százmillió kozmikus részecske között az első mérések szerint több száz antiproton is lesz. A múltban már észleltek antiprotonokat, amelyek a csillagközi térben végbement részecskeütközésből eredtek. Az amerikai és japán kutatók abban reménykednek, hogy antihéliumot is kimutathatnak a mintában. Ennek azért lenne jelentősége, mert antihélium nem jöhet létre ütközés termékeként, tehát más eredetű lenne. Ebben az esetben alátámasztást nyerne az a feltevés, hogy az univerzum egyes részei antianyagból állnak, ez pedig forradalmasítaná az asztrofizikát - jelentette ki a kísérlettel kapcsolatban Jonathan Ormes, a Goddard központ nagy energiájú jelenségekkel foglalkozó asztrofizikai laboratóriumának vezetője.

(MTI)

Ajánló: