Ahmed Zewail kapta a kémiai Nobel-díjat<br/>

Vágólapra másolva!
Ahmed Zewail egyiptomi származású amerikai kémikusnak ítélte a Svéd Királyi Tudományos Akadémia kedden az 1999. év kémiai Nobel-díját.
Vágólapra másolva!

A kettős állampolgárságú kutató, aki jelenleg a Pasadenában működő California Institute of Technology nevű intézet munkatársa, a kémiai reakciók és "átmeneti stádiumok" ultragyors spektroszkóppal való tanulmányozása terén elért eredményeiért nyerte el a kitüntető címet. Zewailnak sikerült megmutatnia, hogy gyors lézertechnikával láthatóvá válik az atomok molekulán belüli mozgása a különböző kémiai reakciók során.
A Zewail által alkalmazott módszer segítségével olyan módon tanulmányozhatjuk a kémiai reakciókat, mint amikor lassított felvételen újrajátsszák egy futballmérkőzés legérdekesebb pillanatait, hogy azt minden részletében alaposan megfigyelhesse a néző. A Tudományos Akadémia értékelésében rámutatott arra, hogy a tudós a kémiai reakciók atomokat és molekulákat érintő folyamatait vizsgálta, hogy lássa, mi történik pontosan, amikor a kémiai kötések felbomlanak és újak jönnek létre.
A világ leggyorsabb kamerájának nevezett ultragyors spektroszkóp lehetővé teszi az atomok mozgásának megfigyelését. A lézersugár akkor és olyan gyorsan érzékeli a kémiai reakciót, amikor és amilyen gyorsan az lejátszódik. A tudós által alkalmazott technológia többek között felhasználható a jövő gyógyszergyártásában, és az életfolyamatok legérzékenyebb mechanizmusainak tanulmányozásában.
Ahmed Zewail 1990. óta a Califonia Institute of Technology nevű intézet kémiai-fizikai részlegének vezetője - írja az AP.

Egyiptom büszke Nobel-díjas "fiára"

Ahmed Zewail, az 1999. év kémiai Nobel-díjasa jelentős haladást ért el az anyag dinamikájának kutatásában, ha felfedezését nem is hasznosítja azonnal az emberiség.
Az egész kémiai tudományos világ régóta várta ezt a pillanatot, és Ahmed Zewail megérdemelten kapta ezt az igen magas kitüntetést - mondta Jean-Claude Mialocq, a CEA/Saclay intézet munkatársa. Hozzátette: tudóstársa a mesterséges és természetes fotoszintézis során létrejövő kémiai reakciókat vonta vizsgálat alá.
A legnagyobb problémát az jelentette, hogy az olyan alapvető kémiai jelenségek, mint amilyen az energia- és elektronáramlás, egy femtomásodperc alatt mennek végbe. Egy femtomásodperc úgy aránylik az egy másodperchez, mint az egy másodperc a 32 millió évhez. Eddig teljesen ismeretlen volt az a pillanat, amikor a kémiai reakció végbemegy: a reakció megindulásának és az új molekulák létrejöttének pillanata. Nem pusztán intellektuális kíváncsiság vezette az egyiptomi-amerikai tudóst: felfedezésével megérthetjük, ellenőrizhetjük, átalakíthatjuk, vagy akár irányíthatjuk is a kémiai reakció fejlődését.
Egyiptom "büszke fiára", Ahmed Zewailra, és további sok sikert kíván kutatásaihoz - jelentette be kedden Mufid Sehad egyiptomi felsőoktatási miniszter. "Nagyon büszke vagyok, hogy egy egyiptomi nyerte el a Nobel-díjat. Ez megtiszteltés Egyiptom és minden egyiptomi ember számára" - mondta a miniszter. Az Arab Liga is örömét fejezte ki, hogy a Svéd Királyi Tudományos Akadémia Zewailnak adományozta a kémiai Nobel-díjat. Hozzátette: ez a siker feltámasztja a régi araboknak a kémiatudomány területén szerzett dicsőségét.
Az 53 éves Ahmed Zewail elragadtatásának adott hangot az AFP-nek adott telefonos nyilatkozatában, hogy ő kapta az idei év kémiai Nobel-díját. A tudós a Nílus deltájának egyik kis falujában született, Kairótól 190 kilométerre északra. Tanulmányait az alexandriai egyetemen végezte, majd az Egyesült Államokba költözött.
Kettős - egyiptomi-amerikai - állampolgársága van. Ő az első egyiptomi, aki tudományos területén végzett tevékenységéért Nobel-díjat kapott.

(MTI)

Ajánló:

Részletes tudományos háttéranyag az 1999-es kémiai Nobel-díhoz magyar nyelven a Chemonet oldalairól. További információk az Írisz-Sulinet oldalairól. Az 1999-es kémiai Nobel-díj hivatalos bejelentése. A Nobel-díj hivatalos honlapja. California Institute of Technology Az 1999-es Nobel-díj a CALTECH oldalain.

Korábban: