Éghajlatváltozás: csak találgatások<br/>

Vágólapra másolva!
Az éghajlatkutatók újabban azt mondják, lehet, hogy előrejelzéseik túl bizakodók voltak. De az sincs kizárva, hogy túl borúlátók. Miképp lehetséges ez? Úgy, hogy az éghajlatváltozást alapvetően befolyásolja, hová fejlődik a jövőben a széndioxid-kibocsátás csökkentését szolgáló technika.
Vágólapra másolva!

Márpedig ezt olyannyira lehetetlen megjósolni, hogy 2100-ra a mind a mainál ötször magasabb, mind valamivel alacsonyabb széndioxid-szintet elképzelhetőnek tartanak a szakértők. Az ENSZ kormányközi szervezetet (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) működtet az éghajlatváltozás problémáinak felderítésére. Régebben az IPCC jelentéseiben egy olyan forgatókönyv alapján számoltak, amely szerint a kormányok nem tesznek semmit a széndioxid-kibocsátás csökkentéséért. Ennek alapján várhatóan a mainak a kétszeresére nőne az üvegházhatást okozó gázok légköri koncentrációja, s így a globális felmelegedés 2 és 4 Celsius-fok között várható.
Újabban azonban az IPCC már nem elégszik meg ezzel a forgatókönyvvel, sőt, kevéssé tartják valószínűnek a kutatók. Ehelyett a Föld népességének, a gazdaság és a technológia fejlődésének figyelembevételével új, egyformán valószínű lehetőségekről számolnak be. Hagyományosan 18 milliárd tonnára, a mainak a háromszorosára becsülték 2100-ra az évi széndioxid-kibocsátást. Az újabban felmerülő lehetőségek figyelembevételével ez 4,3-tól 36,7 milliárd tonnáig terjedhet, a legvalószínűbb, hogy 6 és 29 milliárd tonna között lesz. Az előrejelzések nagy része magasabb értékeket jósol, mint a korábbiak, jóllehet a növekvő kibocsátás elkerülhető.

(ÉT)

Ajánló:

Korábban:

A globális (egész Földre vonatkoztatott) felszíni átlaghőmérséklet jelenleg 14,0 Celsius fok. Az átlaghőmérséklet 1861 és 1997 között 0,57 Celsius-fokkal növekedett.