Aranyláncok - néhány atomból<br/>

Vágólapra másolva!
Az arany nem csupán ékszerként értékes, hanem atomjainak némely egyedülálló tulajdonsága a fizikusokat is foglalkoztatja. Többen benne látják azt az anyagot, amelyből a nanotechnológiai berendezések parányi vezetékei készülhetnek majd.
Vágólapra másolva!

Ezért is tanulmányozzák a mindössze néhány atomból álló aranyláncok szerkezetét és tulajdonságait. Pásztázó elektronmikroszkóp fejével aranyfelületből akár hét atomot tartalmazó lánc is kihúzható, amelyben az atomokat együtt tartó erő legalább feleakkora, mint az arany kristályrácsában, ezért a lánc többé-kevésbé stabil. A lánc transzmissziós elektronmikroszkóppal készült képe alapján úgy látszik, hogy a láncban az atomok egymástól 45 angströmre vannak (1 angström = 10-8 centiméter), de más mérések szerint ez a távolság csak 3 angström vagy még kevesebb. Hogyan lehetséges ez? Ez a rejtély foglalkoztatta spanyol kutatók egy csoportját, akik számítógépes szimulációval jártak utána a kérdésnek.

Az öt atomból álló aprócska aranyszálban az atomok cikk-cakkosan helyezkednek el, és elfordulhatnak a szál függőleges tengelye körül.A szimuláció meglepő eredményre vezetett. Az atomok a várakozással szemben nem egyenesen helyezkedtek el, hanem egy cikcakkos vonal mentén, amelynek csúcspontjai egymástól mintegy 2,5 angström távolságra voltak. Az is kiderült, hogy ez a cikcakkos lánc a függőleges tengely körül elfordulhat. A transzmissziós mikroszkóppal készült felvételek ennek értelmében félrevezetők, mivel az aranyatomok helyzetének átlagos értékét mutatják, amely a cikcakkos elhelyezkedés és a forgás miatt a valóságosnál nagyobbnak látszik. Az eredmény nanotechnológiai fejlesztések számára fontos, mivel az aranyból készíthető nanovezetékek atomjainak elhelyezkedése és lehetséges elmozdulása befolyásolhatja azok felhasználhatóságát. (Physics News Update)

(ÉT)