"Houston, van egy szép kapásunk" - a Discovery befogta az űrtávcsövet<br/>

Vágólapra másolva!
Közép-európai idő szerint szerdán 1.34-kor a Discovery legénysége befogta a Hubble-űrtávcsövet. A manőver teljesen simán zajlott, így hamarosan megkezdődhet a javítás.
Vágólapra másolva!

A kényes művelet a távcső fokozatos megközelítésével vette kezdetét. Az eddigi gyakorlattól eltérően az űrrepülőgép most "függőleges" helyzetben, vagyis a földfelszínre merőleges pozícióban végezte el a manővert (lásd az ábrán). A technikai nehézségekről akkor alkothatunk képet magunknak, ha tudjuk, hogy mindez 600 km-es magasságban zajlott le, miközben mindkét szerkezet kb. 28 000 km/órás sebességgel mozgott. Az űrrepülőgép és a távcső egymáshoz viszonyított sebessége a 600 méteres távolság elérése után másodpercenként 1 méterre csökkent (1 m/s), majd 36 méternél 0,2 m/s-ra. A végső megközelítést ifj. Curt Brown, a legénység parancsnoka végezte el, kézi vezérléssel. Egy rossz mozdulat elég lett volna hozzá, hogy összezúzza a Hubble napelemeit vagy külső burkolatát.

Ezután következett a másik nagy mutatvány, amelynek során Jean-Francois Clervoy francia asztronauta az űrrepülőgép 15 méter hosszú manipulátorával óvatosan megragadta a távcsövet, s lassan a raktér fölé vezette. Amikor a művelet befejeződött, a legénység a következő üzenetet küldte a földi irányítóknak: "Houston, van egy szép kapásunk." A következő napokban megkezdődhetnek az űrhajón kívüli munkák ("űrséták"), amelyek keretében a legénység elvégzi a karbantartó munkálatokat (a részletekről korábban már részletesen beszámoltunk az [origo]-ban).

A technikai siker felett érzett örömön és megkönnyebbülésen túl sokan valósággal meghatódtak, amikor ismét közvetlen közelről pillanthatták meg kedvenc távcsövüket. "Más dolog akár naponta telefonon beszélni egy régi kedves barátoddal, s más szemtől szembe találkozni vele - mondta John Campbell, a Hubble programigazgatója. - A világ szinte összes csillagásza izgul a fiúkért odafent, s lélekben velük lesz karácsonykor is."



A Discovery a tervek szerint december 27-én tér vissza a Földre. Az [origo]-ban legközelebb december 28-án jelentkezünk egy - remélhetőleg teljes sikerről szóló - beszámolóval. Aki az ünnepek alatt is "élőben" szeretné figyelemmel kísérni a küldetést, annak a következő internetcímet javasoljuk:

Hubble Servicing Mission 3
http://hubble.gsfc.nasa.gov/