Földrengések: költözés előtt nézd meg a térképet!<br/>

Vágólapra másolva!
A földrengések pontos előrejelzése ma még csak álom. A veszélyes területek kijelölését viszont éppen most tették közzé egy minden eddiginél részletesebb adatbázis alapján. A világméretű földrengés kockázati térkép szerint a Föld lakosságának nagyobbik része potenciálisan veszélyes helyen él.
Vágólapra másolva!

Az eddigi legrészletesebb térképet mutatták be a geofizikusok a bolygónk földrengés veszélyes zónáiról. A térkép 500 kutató öt éves munkájának az eredménye. Összegzésük egyik meghökkentő eredménye: a Föld népességének nagyobbik része potenciálisan veszélyes helyen él. A bolygó szárazföldi területeinek 15%-a tartozik a magas vagy nagyon magas kockázatú zónákba. Itt fekszik a világ nagyvárosainak a fele. Ezeket a területeket úgy definiálták, hogy 10% vagy még ennél is nagyobb annak az esélye, hogy ott heves földmozgás következzen be az elkövetkező 50 éven belül. A szárazföldek felületének 40%-át tekintik alacsony kockázatú területnek. Szerencsére Magyarország is a kevésbé veszélyeztetett területeken fekszik.
A kutatók megkísérelték megjósolni az egyes területeken a felszíni gyorsulás maximális értékének a valószínűségét. A rengéshullámoknak ez a komponense a legnagyobb valószínűséggel az alacsony lakóépületeket rongálja meg. A magasabb épületekre és a felhőkarcolókra a közeljövőben szeretnének elkészíteni egy hasonló térképet.



A térképen a vörösre és barnára színezett területek képviselik a legnagyobb kockázatú területeket. A színes dokumentum számos új információt szolgáltat, amit a kormányzati szervek felhasználhatnak döntéseikhez: hol építsenek és milyen szabványokat követeljenek meg a tervezés és a kivitelezés során. A kutatók reményei szerint haszonnal forgatják majd a térképet a mérnökök, tervezők, politikusok sőt még a biztosítási szakemberek is.

A térkép készítésekor a kutatók a már létező kockázati térképeket kombinálták a mostani és a történelmi rengésekből származó adatokkal. Mintegy 2000 évre visszamenően összegezték az adatokat, és Közép-Keleten még a Biblia egyes részeit is figyelembe vették. Az adatgyűjtés viszonylag könnyen ment a fejlett országokban, így például az USA-ban, ahol a törvény megköveteli, hogy a kockázati térképeket ötévenként korszerűsítsék a legújabb adatok figyelembe vételével. Ugyanez nem volt ilyen egyszerű a fejletlenebb országokban. Néhány afrikai ország például még soha nem készített ilyen összeállítást a saját területére vonatkozóan. A munka nagyságrendjét és színvonalát jelzi, hogy a Föld országainak több mint a fele most jutott az eddigi legrészletesebb szeizmikus kockázati térképéhez.



Szerencsére Magyarország is a kevésbé veszélyeztetett területeken fekszik

Dulai Alfréd

Ajánló:

A program honlapja (itt tekinthetők meg a részletes térképek is). Földrengések és egyéb természeti katasztrófák (az Amerikai Geológiai Szolgálat honlapjáról).

Korábban:

Részletes összefoglaló és gazdag linkgyűjtemény