Endeavour: már egy hetes halasztás<br/>

Vágólapra másolva!
A NASA február 1-én úgy döntött, hogy egy komputerhiba miatt legalább egy héttel elhalasztja az Endeavour űrrepülőgép startját. A számítógép valószínűleg cserére kerül, s a küldetés legkorábban február 9-én kezdődhet.
Vágólapra másolva!

Az eredetileg január 31-ére (hétfőre) tervezett startot a rossz időjárási viszonyok és egy váratlanul fellépő komputerhiba miatt először ma estére (február 1-ére) halasztották. A szakemberek azonban nem tudták újra előidézni azokat a körülményeket, amelyek miatt a hiba bekövetkezett, így a meghibásodás okát sem sikerült azonosítani. Emiatt várhatóan az egész komputer cserére kerül, s a start legkorábbi időpontja jövő szerda (február 9-e) lehet.

A komputerhiba egy olyan egységet érintett, amely nélkülözhetetlen az űrrepülőgép működéséhez. A gépen két példányban jelenlévő berendezés mindegyike szükséges ahhoz, hogy a szilárd hajtóanyagú rakéták működésbe lépjenek a felszállás során, majd később leváljanak az űrrepülőgépről.



A küldetés hivatalos neve Shuttle Radar Topography Mission (SRTM), azaz űrrepülőgépes radartérképezési küldetés. A legénység négy amerikai, egy japán és egy német asztronautából áll.

A küldetés során a földfelszín eddigi legpontosabb háromdimenziós térképét készítik el, radartérképezési technikával. A munka során egy 60 méter hosszú árbocra szerelt antennákat használnak, amely az eddigi leghosszabb, űrben telepített eszköznek számít. A két antennával 233 km-es magasságból radarhullámokkal pásztázzák a felszínt, s az így nyert adatokból számítógépes képalkotási módszerrel készítik el a térképet. Az adatfeldolgozás egy évet is igénybe vehet, de a szakemberek szerint megéri majd a várakozás: a jelenleg használt legjobb térképeknél 30-szor pontosabb, majdnem globális domborzati térkép kerül a kezünkbe. Ez a munka már igencsak időszerű volt, hiszen mégiscsak furcsa, hogy két bolygószomszédunkról (Vénusz és Mars) jobb globális domborzati térképekkel rendelkezünk, mint saját otthonunkról.
A térképek gyakorlati hasznosítása a földrengések és vulkánkitörések pontosabb előrejelzésétől a klímaváltozás hatásainak hatékonyabb tanulmányozásáig rengeteg lehetőséget rejt magában. A tervek szerint a szárazföldek felszínének azt a 80%-át térképezik fel, amelyen az emberiség 95%-a él. A térképezési terület az északi szélesség 60. fokától a déli szélesség 56. fokáig terjed.



Alul egy terület eddigi legjobb felbontású térképe globális domborzati térképből (1 km-es felbontással), felül egy kis részlet várható, 30 m-es felbontású térképe

A küldetés külön érdekessége, hogy az interneten keresztül bárki bekapcsolódhat a munkába. A tervek szerint a NASA a küldetés egyik napján élő adást sugároz, s ezzel párhuzamosan egy csevegőszobán keresztül bárki együtt dolgozhat a Sugárhajtás Laboratórium (JPL) tudósaival, mérnökeivel és repülésirányítóival.

S. T.

Ajánló:

A Vénusz radartérképezése. Visszaszámlálás a startig élőben. A küldetés hivatalos honlapja, rengeteg további képpel és információval.

Korábban:

Az előző űrrepülőgépes küldetés: a Discovery és a Hubble-űrtávcső.