Jó erőben az Etna - 250 méteres lávaszökőkutak<br/>

Vágólapra másolva!
Itália vulkánóriása, a több mint 3000 méter magas Etna ismét működésbe lépett. Ezúttal a délkeleti kráter ontja magából a lávát és a tüzes törmeléket.
Vágólapra másolva!



A vulkán január vége felé kezdett jelentősebb aktivitásba, amely a február 11-éről 12-ére virradó éjszaka heves és hirtelen kitöréssorozatban folytatódott. Előbb egy kb. száz méteres lávafolyó jelent meg, amelyet a délkeleti kráter északi oldalán lévő hasadék táplált. Később több hasadék is megnyílt az északi falon, pedig az előrejelzések szerint inkább a délinek kellett volna nagyobb mértékben aktivizálódnia.

A működés a péntek éjszakai órákban egyre hevesebbé vált, lávaszökőkutak és törmelékszórások jelentkeztek. A lávaszökőkutak magassága 50 méterről gyorsan 250 méterre, számuk pedig négy nagyobbra és számos kisebbre növekedett, s mintegy fél órán keresztül teljes aktivitással dolgoztak. A terület megközelítése jelenleg tilos és életveszélyes, emberéletben és anyagi javakban eddig nem esett kár.

A kitörések február 12-én is folytatódtak. Szombaton hajnalban az előzőhöz hasonló hevességű aktivitást tapasztaltak, majd pár órás szünet után délelőtt 10 óra körül kapott újra erőre a kráter.

Az Etna számos mellékkürtővel és parazitakráterrel rendelkező vulkánkomplexum, amely többé-kevésbé folyamatosan működik. Kisebb aktivitás szinte állandóan tapasztalható, de a legutóbbi igazán nagy kitörés 1991-ben történt, amikor csak robbantásokkal tudták elterelni a lávát a hegy lábánál fekvő településektől. Egyelőre nem lehet megmondani, hogy a mostani aktivitás hogyan folytatódik.

S. T.

Ajánló:

Valós idejű képek az Etnáról.

Korábban:

A szicíliai Etnát már nagyon régóta vizsgálják a geológusok, ennek ellenére még mindig sok rejtély övezi a nemrégiben ismét kitört vulkánt. Sok szempontból kilóg a többi olasz vulkán közül; még az is kérdéses, hogy egyáltalán miért pont ezen a helyen jött létre.