"Időutazás", avagy a repülő óra<br/>

Vágólapra másolva!
A tudományos-fantasztikus irodalom egyik kedvelt témája az időutazás. Képzettebb művelői az Einstein-féle relativitáselmélet kísérletileg is többszörösen igazolt ikerparadoxonjára építenek.
Vágólapra másolva!

Az angol Nemzeti Fizikai Laboratórium (National Physical Laboratory, NPL) kutatói most két szinkronizált, szuperpontos atomórával - amelyek 300 ezer éven belül 1 másodpercre pontosak - végeztek el egy újabb kísérletet, amely mind a speciális, mind az általános relativitáselmélet jóslatait próbára tette.
A John Laverty vezette kutatócsoport az egyik órát egy Sanghajba, majd onnan visszafelé tartó menetrendszerű Virgin Airways-járaton helyezte el, miközben a másik óra mindvégig Londonban maradt. Az újbóli találkozás pillanatában a "repülő" óra 55 nanoszekundumot (55x10-9 másodpercet) sietett Londonban maradt párjához képest.

Albert Einstein.Az eredmény csupán első hallásra meglepő, ám tökéletesen megfelel az Einstein-féle speciális és általános relativitáselmélet jóslatainak. Igaz, a speciális relativitáselmélet szerint az idő annál lassabban telik, minél gyorsabban utazunk (tehát a repülő óra lenne fiatalabb), az általános relativitáselméletből következően viszont annál gyorsabban, minél távolabb vagyunk a Föld középpontjától (vagyis minél magasabbra emelkedünk). A kísérletben ez a két hatás egymás ellen dolgozott, és mivel az általános relativitáselméletből eredő (a gravitáció gyengülése miatti) "sietés" nagyobb volt, mint a speciális relativitáselméletből adódó (sebesség miatti) "késés", az előbbi győzedelmeskedett. Vagyis a "repülő" óra ez esetben többet öregedett, mint helyben maradt párja. "Miként ezt magam is és számos más, gyakran repülő barátom igazolhatja" - tréfálkozott Laverty, hozzátéve, hogy jóval nagyobb sebességeknél, persze, fordulna a kocka, hiszen már 87 százalékos fénysebességgel is egy 25 évig tartó utazás után 50 évvel öregebben láthatnánk viszont itthon hagyott ismerőseinket.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

Bevezetés a speciális relativitás elméletébe. Szakszerű, ugyanakkor közérthető összefoglaló magyar nyelven.