Az Etna elképesztő füstkarikái<br/>

Vágólapra másolva!
Gőzből és gázokból álló, néhány száz méter átmérőjű "füstkarikákat" kaptak lencsevégre a vulkanológusok. A drámai alakzatokat az Etna pöfékelte ki magából.
Vágólapra másolva!

Az Etna Európa legmagasabb és legaktívabb tűzhányója, amelynek korábbi "nekilendüléseiről" mi is beszámoltunk az [origo]-ban, egy korábbi cikkünkben pedig a vulkán működéséért felelős rendhagyó lemeztektonikai háttérről olvashattak.

Jug Alean és Marco Fulle vulkanológusok folyamatosan figyelik az Etna növekvő aktivitását, s februárban egészen furcsa alakzatokat figyeltek meg a hegy Bocca Nuova nevű területe felett. Az általuk gőzgyűrűknek nevezett alakzatok jelentek meg, s sokáig finoman sodródtak a levegőben. Méretüket nehéz meghatározni, mert az égbolton nem lehet mihez viszonyítani őket. Becslések szerint kb. 200 méteres átmérőjűek, s fennállásuk 10 perce alatt kb. 1000 méteres magasságig jutottak el.

Bár a gőzgyűrűk régóta ismert jelenségek, ilyen részletességgel eddig egyetlen vulkánnál sem figyelték meg őket. Kialakulásuk módja egyelőre nem ismert, de valószínű, hogy keskeny hasadékok mentén, gyors ütemben lezajló pulzáló gázkibocsátások alakítják ki őket.

Alean és Fulle folyamatosan fényképezik a hegyet, miközben a földrengéseket figyelik állomásukról. Honlapjukon további kitűnő felvételek láthatók.

S. T.

Ajánló:

Jug Alean és Marco Fulle honlapja, további csodálatos képekkel és videókkal.

Korábban:

2000. február 13. Itália vulkánóriása, a több mint 3000 méter magas Etna ismét működésbe lépett. Ezúttal a délkeleti kráter ontja magából a lávát és a tüzes törmeléket. A szicíliai Etnát már nagyon régóta vizsgálják a geológusok, ennek ellenére még mindig sok rejtély övezi a nemrégiben ismét kitört vulkánt. Sok szempontból kilóg a többi olasz vulkán közül; még az is kérdéses, hogy egyáltalán miért pont ezen a helyen jött létre.