Csont bőrből és fogínyből<br/>

Vágólapra másolva!
Amerikai kutatók csontot állítottak elő bőr- és fogínydarabok felhasználásával. Az új eljárás a jövőben egyszerűbbé és kevésbé fájdalmassá teheti a csontátültetést.
Vágólapra másolva!

A University of Michigan School of Dentistry kutatói egy új eljárást dolgoztak ki sérült csontok pótlására. A még jelenleg is fejlesztés alatt álló módszer lényege, hogy a kísérleti állatokból apró bőrszövet- vagy fogínyrészleteket vettek ki, amelyek sejtjeit aztán laboratóriumban tenyésztették. A sejtkultúrákat később úgy módosították, hogy a BMP-7 jelzésű, csontképzést előidéző fehérjét kezdjék termelni. Ezt követően a sejteket egy szivacsos szerkezetű, a csonthiányos részbe helyezett kollagénhálózatba jutatták.

A kísérleti patkányok esetében - melyeknek koponyáiból viszonylag nagy darabokat távolítottak el - a módszer remekül működött: már néhány hét után új csont képződött, s a sérült koponyák szinte teljesen meggyógyultak.

Az így előállított csontok teljesen természetesnek tűnnek, szerkezetük normális: kifejlődött a csonthártya, a szivacsos szerkezetű belső rész és a csontvelő is. A kutatók most azt vizsgálják, hogy az új csontok működése is normális-e.

Tanulmányozzák annak lehetőségét is, hogy a kollagénhálózatok helyett használható-e egy gélszerű anyag, amely a testhőmérséklet elérésekor folyékonyból szilárd halmazállapotúvá merevedik. Ezt ugyanis sokkal könnyebben lehetne bejuttatni a legkisebb sérülések és hiányok helyére is, s egyből bele lehetne "keverni" a csontképző sejtekké átalakított bőrsejteket is.

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag az UniSci honlapján.