Progresz teherűrhajó indult a Mirhez - már majdnem megvan a lyuk!<br/>

Vágólapra másolva!
Kedden este, közép-európai idő szerint 22.08-kor a bajkonuri űrrepülőtérről egy Progresz M1-2 típusú teherűrhajót indítottak a Mir-űrállomáshoz.
Vágólapra másolva!

A Progresz 2,5 tonnányi rakományában üzemanyagot, oxigént, élelmiszert és vizet szállít az űrállomásra, amellyel a tervek szerint péntek reggel kapcsolódik össze.

A több mint 14 éve a Föld körüli keringő Mirnek a hónap eleje óta ismét vannak lakói Szergej Zaljotyin és Alekszandr Kareli orosz űrhajósok személyében (a képen balról jobbra). Feladatuk, hogy életet leheljenek az elöregedett űrállomásba, amelyet a tervek szerint alkalmassá tesznek újabb vendégek fogadásra, sőt turisztikai célokra is felhasználják majd.

Viktor Blagov, a földi irányítás helyettes vezetője elmondta: Mir jelenleg 353-330 kilométeres magasságon kering, holott pályája korábban majd 400 kilométerre volt a Földtől. Ahhoz, hogy ismét ilyen magasra emeljék az űrállomást, jelentős mennyiségű üzemanyagot kell feljuttatni rá - mutatott rá az orosz szakember. A nagy magasságvesztés fő oka az egyre erősödő naptevékenység számlájára írható, amelynek révén központi csillagunk nagy mennyiségű töltött részecskével árasztja el bolygónk környezetét.

A két űrhajós már közel jár legfőbb feladatának teljesítéséhez, annak a mikroszkopikus résnek a megtalálásához, amelyen keresztül folyamatosan szökik az űrállomás levegője. A jelentések szerint már 99%-os biztonsággal azonosították a lyukat, amely minden bizonnyal az 1997-ben megsérült Szpektr-modulon van. Ennek a modulnak ütközött neki egy teherűrhajó, teljesen tönkretéve az űrállomás legfontosabb darabját.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

2000. április 4. A kazahsztáni Bajkonur űrrepülőteréről kedden reggel, közép-európai idő szerint egy perccel hét óra után sikeresen startolt a Szojuz-TM30 űrhajó, fedélzetén Szergej Zaletyin parancsnokkal és Alekszandr Kaleri fedélzeti mérnökkel. 2000. február 18. Nagy kalandvágy és még több pénz szükséges ahhoz, hogy valaki felejthetetlen élményeket szerezhessen. Londonban bejelentették, hogy egy befektetőcsoport 20 millió dollárért "kibérelte" a Mir űrállomást, melyen egy Földön kívüli üdülőparadicsomot és egy laboratóriumot alakítana ki.