Amerikai pilóta sziklarajzokat talált Egyiptomban<br/>

Vágólapra másolva!
Egy amerikai helikopterpilóta véletlenül rendkívüli felfedezést tett. A Vörös-tenger partján lévő Ain Sokhna nevű fürdőhelyre tartott, amikor kocsijával megállt a sivatagban. Egy meredek falú sziklán ekkor pillantotta meg a különös rajzokat. A szakértők megállapították, hogy nem egy közülük majdnem tízezer éves.
Vágólapra másolva!

George Cunningham, aki több mint két éve helikopterpilótaként dolgozik egy kairói olajtársaságnál, a várostól 40 kilométernyire délkeletre bukkant a leletre. A szakértők szerint a rajzok három különböző időszakban készültek. A legrégebbiek Kr. e. 7000-6500-ból származnak, és vadászjelenteket ábrázolnak. Jól látszik egy asszony és egy férfi, akik mellett valamilyen állat, talán kutya vagy farkas van. A későbbi rajzok kultikus jeleneteket örökítenek meg: két isten vagy istennő mellett három női alak, talán ők is istennők. Ezek a korai dinasztikus korból, Kr. e. 3000-2500-ból származnak.



Látható egy hieroglifához hasonló, kezdetleges Hórusz-szem is, amelyről - minthogy az írás megjelenése előtti korban készült - elképzelhető, hogy nyelvek közötti közvetítőszerepet töltött be. Néhányan ugyan kételkednek a rajzok eredetiségében, de Mohammed el-Saghir, az egyiptomi Régészeti Főfelügyelőség szakértője szerint hasonló rajzok kerültek már elő Dél-Egyiptomból is.

(Élet és Tudomány)

Ajánló:

A Washington Post cikke a felfedezésről. Csodálatos és informatív oldalak az ókori egyiptomi civilizációról. Kiállítások, VRML-galéria, filmek.