Magyarországot nem fenyegeti maláriajárvány - interjú Tasáry Ilonával, az Fővárosi ÁNTSZ Kórház Higi

Vágólapra másolva!
Vágólapra másolva!

[origo]: Létezik-e malária elleni védőoltás?

Nincs ilyen védőoltás, jelenleg a megelőzésen van a hangsúly. Ha valaki maláriaveszélyes területre utazik, célszerű egyrészt a betegség terjesztői, a szúnyogok ellen védekeznie, másrészt pedig már úgy elhagyni az országot, hogy a megfelelő gyógyszerek birtokában van.

[origo]: Hová fordulhatnak ebben az ügyben az utazók?

Ezeket a gyógyszereket csak orvos írhatja fel, s tanácsokkal is ellátják az utazókat. Intézetünkben nemzetközi oltóhely működik, ahol a célterülettől függően kaphatják meg a legmegfelelőbb gyógyszereket. A fővárosban ezen kívül az Országos Epidemiológiai Központban foglalkoznak a malária elleni védekezésre való felkészítéssel. A Haynal Imre Egyetemnek is van egy trópusi betegségekkel foglalkozó részlege, s országosan általában a megyei ÁNTSZ-ekhez fordulhatnak.

[origo]: Folynak-e Magyarországon maláriával kapcsolatos kutatások?

Tudomásom szerint nincsenek ilyen kutatások, mivel az esetek kis száma ezeket nem teszi lehetővé, nem is beszélve az anyagi korlátokról.

[origo]: Hány eset fordult elő hazánkban a közelmúltban?

A legutolsó, 2000. szeptember 1-jei adatok szerint az év első 34 hetében 11 behurcolt eset fordult elő, de ezekben benne vannak az itt tartózkodó külföldi állampolgárok.

[origo]: Ezek szerint nincs olyan eset, hogy Magyarországon fertőződött meg valaki?

Nincsen, mivel ezek a fajta szúnyogok nálunk nem élnek. Esetleg akkor bukkanhatnak fel, ha repülőgépen behurcolják az országba - ez egyébként más fertőzési források esetében is veszélyt jelenthet. Magyarországon azonban a kis légiforgalom miatt ennek is csekély a veszélye. A betegség tömeges felbukkanására Magyarországon nem kell számítanunk.

[origo]: Minek tulajdonítja azt, hogy az AIDS-szel kapcsolatos kutatásokra sokszorta többet költenek, holott - legalábbis egyelőre - sokkal kevesebb embert érint?

A fertőző betegségekkel kapcsolatos különféle kutatásokat az Egészségügyi Világszervezet, a WHO koordinálja. Ennek megfelelően a különböző nagy kutatócentrumok általában más-más területen végeznek kutatásokat. Az AIDS kutatásával is néhány nagy kutatólaboratórium foglalkozik. Ezekben a laboratóriumokban a kutatásokhoz szükséges szellemi és anyagi tőke nagy koncentrációban van jelen. A jelenlegi tudásunk szerint az AIDS halálos betegség, s a nyugati világ fejlett országait is jelentős mértékben érinti. A malária ellen van védekezési lehetőség, illetve idejében felismerhető és gyógyítható. A halálozási arány csak bizonyos fajták esetében haladja meg a 10%-ot.