Magyar diákok a Marson<br/>

Vágólapra másolva!
Több mint tízezer jelentkezőből választotta ki a Planetary Society és a NASA azt a kilencet, akik közé két magyar pályázó is bekerült. Bodó Zsófia és Gaál Bernadett 2001 februárjában a Mars aktív kutatásába is bekapcsolódik.
Vágólapra másolva!



A két magyar győztes: Bodó Zsófia (balra) és Gaál Bernadett

A Planetary Society által kiírt pályázatra (Red Rover Goes to Mars) olyan pályaművet kellett beküldeni, amely a Mars jövőbeni kutatásával kapcsolatos problémák egyikére koncentrál. A pályázatra 44 országból több mint tízezren jelentkeztek. Ebből választották ki az elődöntő mezőnyét (16 ország 80 diákját). A végső döntés után kilenc győztest hirdettek. 1-1 amerikai, tajvani, brazil és lengyel, illetve 3 indiai és - ami a legnagyszerűbb: 2 magyar diák dolgozatát tartották a legjobbnak a szakemberek. A siker értékét tovább növeli, hogy a magyar diákok saját korcsoportjukban (13-16 év) kettőt szereztek meg a lehetséges három helyből.

Bodó Zsófia (15).A két magyar diák Bodó Zsófia (Budapest, 15) és Gaál Bernadett (Hódmezővásárhely, 15). A lányok 2001 februárjában egy hetet tölthetnek San Diegóban, ahol a NASA kutatóival dolgozhatnak együtt egy aktuális Mars-programban. Lehetőséget kapnak arra, hogy a Mars Global Surveyor űrszonda kamerájával - amely az elmúlt néhány év során forradalmasította a Mars-kutatást - felvételeket készítsenek a vörös bolygó felszínéről. Ez az első eset, hogy diákok aktívan is részt vehetnek egy működő űrszonda műszereinek közvetlen vezérlésében. A feladat: leszállóhely kiválasztása egy majdani - várhatóan 2011-ben induló - mintavevő küldetés számára.

Gaál Bernadett (15).A "diák tudósok" a Malin Space Science Systems vezető szakembereivel fognak együttműködni: Michael Malin és Ken Edgett nevéhez többek között a fiatal marsi vízfolyások felfedezése fűződik, amelyről mi is részletesen beszámoltunk az [origo]-ban.

Mint Almár Iván, a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) igazgatója az október 5-én rendezett űrnapon elmondta, Zsófi és Bernadett eredménye óriási siker nem csupán a MANT ifjúsági tagozata, de az egész magyar űrkutatás számára.

A Planetary Society 140 országból származó több mint 100 000 tagjával a világ legnagyobb, az űrkutatás iránt érdeklődőket tömörítő szervezete. 1980-as alapítása Carl Sagan, Bruce Murray és Louis Friedman nevéhez fűződik.

[origo]

Ajánló:

Mars-kutató diákpályázat.