Újabb harmincezer részletes Mars-felvétel az interneten<br/>

Vágólapra másolva!
A vörös bolygó körül keringő Mars Global Surveyor űrszonda lélegzetelállító felvételeinek újabb hatalmas állománya vált elérhetővé a nagyközönség számára.
Vágólapra másolva!



A Mars Global Surveyor (MGS) űrszondát 1996. november 7-én indították a Földről, s 1997. szeptember 12-én lépett be Mars körüli pályára. A pályára állással kapcsolatos problémák kb. egy éves halasztást okoztak a teljes tudományos program megkezdésében. A bolygó részletes térképezése és fotózása 1999 márciusában kezdődött meg, ami új fejezet nyitányát jelentette a Mars kutatásában.

A szonda képalkotó berendezése, a Mars Orbiter Camera (MOC) forradalmasította a Mars felszínéről szerzett ismereteinket. A talajra irányuló, két üzemmódú, a televíziós kamera elvén működő, de állóképeket készítő kamera kislátószögű üzemmódban olyan finom felbontású, hogy fekete-fehér felvételein az 1,4 m-es tárgyak már észrevehetők, a 4-7 m-esek felismerhetők. Soha ilyen részletességgel nem láttuk még a vörös bolygó felszíni alakzatait. Nagylátószögű üzemmódjában halszemoptikával készít horizonttól horizontig terjedő képeket, amelyek a földi meteorológiai műholdfelvételekre hasonlítanak. A nagyobb felbontású felvételek lehetővé teszik, hogy a bolygó felszínén megfigyeljék a szél, az esetleges víz, jég, vulkánkitörések, marsrengések, talajcsuszamlások stb. felszínalakító hatását.

A kamerát építő és működtető, illetve a képeket feldolgozó Malin Space Science Systems munkatársai október közepén jelentették be, hogy több mint 30 000 új, nagy felbontású (tehát igen részletes) felvételt tettek fel az internetre. Ezzel megduplázták az elérhető képek számát (eddig 27 500 fotó volt fent).



Az új archívum az 1999 szeptembere és 2000 februárja között készített összes képet tartalmazza. A hatalmas állományban többek között megtalálhatók a Mars Polar Lander kereséséhez készített felvételek, amelyek elemzése nem vezetett eredményre, de itt vannak azok a fantasztikus felvételek is, amelyeken a déli pólussapka visszahúzódását kísérő foltosodási folyamatok láthatók (ezekkel kapcsolatban merült fel a biológiai folyamatok lehetősége, mint arról részletesen beszámoltunk az [origo]-ban.

A teljes archívum elérhető a Malin Space Science Systems honlapján (Mars Global Surveyor Mars Orbiter Camera Image Gallery).

Végül érdekességképpen megjegyezzük, hogy a Planetary Society pályázatán győztes magyar lányok a Mars Orbiter Camera segítségével fényképezhetik majd az általuk kiválasztott területeket, vagyis közelről is megtapasztalják, mit jelent e nagyszerű műszerrel dolgozni.

A Mars Global Surveyor legfontosabb tudományos feladatai

Nagy- és térhatású felbontással (max. 1,4 méter/pixel) vizsgálja a felszíni alakzatokat. A képekből a felszínformákat létrehozó geológiai folyamatokra is következtethetünk.

Meghatározza a felszín anyagi összetételét, tanulmányozza a felszín hőmérsékleti jellemzőit a talajon, sziklákon és jegeken.

Átfogó térképezést, továbbá geodéziai és gravitációs méréseket végez.

Tanulmányozza a mágneses tér természetét és feltérképezi a kőzetburok széthasadt területeit.

Felméri az atmoszféra globális időjárási viszonyait és meghatározza hőmérsékleti szerkezetét.

Tanulmányozza a légkör-felszín kölcsönhatásokat (pl. sarki jégsapkák változásai, porviharok, felhők hatásai a felszínre).

Kommunikációs szolgálatokat nyújt a jövőbeli leszálló és keringő szondáknak, bármelyik olyan nemzet részére, amely érdekelt a Mars-kutatás nemzetközi programjában.

A küldetés fontos célja egy olyan adatbázist létrehozása, amely segítséget nyújthat a jövőbeli Mars-küldetések megtervezéséhez.

A viszonylag olcsó és kisméretű szonda műszerei jórészt a csődöt mondott Mars Observer műszereinek tartalék példányai vagy másolatai. A három tengelyre stabilizált szonda napszinkron pályán kering a Mars körül. Fő műszerei az úgynevezett nadír-panelen helyezkednek el, és állandóan a bolygó felé irányulnak. Eközben fő antennája a Földet, napelem-paneljei pedig a Napot követik.

A Mars Global Surveyor által gyűjtött és továbbított adatok közel 83 gigabájtnyi mennyisége meghaladja majd az összes korábbi Mariner- és Viking-szondák által a Marsról eddig összesen küldött adatok mennyiségét.

S. T.

Ajánló:

A NASA hivatalos sajtóanyaga.

Korábban: