Vágólapra másolva!
Szombaton este az Endeavour űrrepülőgép hibátlan dokkolást hajtott végre a Nemzetközi Űrállomáson, vasárnap pedig megkezdődött a napelem-rendszer telepítése.
Vágólapra másolva!

A szokatlan dokkolási módszer ellenére Brent Jett parancsnok teljesen simán és hibátlanul manőverezte a 120 tonnás gépet a 80 tonnás űrállomás Unity moduljához, ahol az a PMA-3 kikötőelemhez csatlakozott. A dokkolás szombaton, közép-európai idő szerint 20.59-kor, a tervezett időpontban történt (a további időpontokat is közép-európai időben adjuk meg).

Video: a dokkolás az Endeavour szemszögéből

Video: a dokkolás a Nemzetközi Űrállomás felől nézve

Fotó: NASA

Animáció: a P6 napelem-rendszer kiemelése

A napelem-rendszer telepítése

December 4-én Joseph Tanner és Carlos Noriega asztronauták végrehajtották az első űrhajón kívüli munkát, megkezdve a napelem-rendszer telepítését. A munka közép európai idő szerint 19.35-kor kezdődött, s 7 óra 33 percig, a tervezettnél egy órával tovább tartott.

Fotó: SpaceflightNow/NASA TV.


Első lépésként Marc Garneau kanadai űrhajós a napelem-rendszert a Unity modul Z1 oszloptartó szerkezetére helyezte (lásd fent), Tanner és Noriega pedig elvégezte a két szerkezet mechanikai összekapcsolását, majd csatlakoztatták az elektromos kábeleket is.

Fotó: SpaceflightNow/NASA TV.


Az űrhajósok ezután a robotkaron állva a napelem-rendszer tetejéhez kerültek, hogy kibontsák a napelemszárnyakat rögzítő elemeket. A szárnyak "kicsomagolása" csak ezután vehette kezdetét, távirányítással. Az egyik szárny néhány sikertelen próbálkozás után rendben kigördült (lásd fent), a másodikat azonban egyelőre nem telepítették, mivel a kibontott szárny nem érte el a kívánt feszességet. Bár így is normálisan működik és energiát is termel, a második szárny kibontásával egyelőre várnak, hogy részletesen megvizsgálhassák a problémát.

S. T.

Ajánló: