Látta már Ön saját szemével az Alfát?<br/>

Vágólapra másolva!
Nos ha nem, akkor most itt az alkalom. Az újabban ismét Alfa névre keresztelt Nemzetközi Űrállomás nap mint nap elrepül hazánk fölött. Ha átvonulása a kora esti vagy a hajnali órákra esik, amikor nálunk már (még) sötét van, a csaknem 400 km magasan keringő űrállomást viszont még megvilágítják a Nap sugarai, akkor bárki szabad szemmel is megpillanthatja a szerkezetet.
Vágólapra másolva!

Az elkövetkező napokban az átvonulások kora estére esnek, így - ha derült lesz az idő - kényelmesen megfigyelhetők. Az űrállomás jelenleg a legfényesebb csillagokhoz hasonló fényességű, ám egyelőre még nem olyan ragyogóan fényes, mint a délnyugati égen a Vénusz bolygó vagy délkeleten a Jupiter. Mozgása alapján viszont a laikus számára is könnyen felismerhető, érdemes megpróbálkozni vele.



Szerencsére nem kell az egész estét a szabadban töltenünk, hiszen elég pontosan kiszámítható, mikor jár fölöttünk az űrállomás. Nos, az elkövetkező napokban az alábbi átvonulásai ígérkeznek látványosabbnak:

időpont
felbukkanás iránya
dec. 14. csütörtök 17:57 - 18:00 DNY
dec. 15. péntek 16:55 - 16:59 D-DNY
dec. 16. szombat 17:27 - 17:31 NY-DNY
dec. 17. vasárnap 16:24 - 16:30 DNY
dec. 18. hétfő 16:56 - 17:01 NY-DNY
dec. 19. kedd 17:29 - 17:33 NY
dec. 20. szerda 16:25 - 16:31 NY

Mint látható, az űrállomás - keringési irányából következően - mindig nagyjából nyugat-keleti irányban halad el fölöttünk. Átvonulása néhány percig tart. Az előrejelzés pontossága korlátozott, néhány perc eltérés előfordulhat. A fenti adatok Budapestre vonatkoznak, ám az átvonulások egész Magyarországról megfigyelhetőek. Az időpontokban az előrejelzés hibájánál kisebb az eltérés, a felbukkanás várható iránya is azonos, a látóhatár fölötti legnagyobb magasságban azonban jelentős eltérés mutatkozhat. A zavaró fényektől távoli helyekről 10-20 fokkal a látóhatár fölött érdemes a felbukkanását várni, fényszennyezett városi égbolt esetén olyan magasságban próbálkozzunk, ahol a fényesebb csillagok már látszanak.

Aki pontosabb előrejelzést szeretne, vagy a későbbiekben is szeretné látni a szerelési munkák előrehaladtával egyre fényesebbé váló Alfát, az keresse fel a www.heavens-above.com honlapot. Az adatbázisból bármely hazai település kiválasztható, így pontosan saját lakóhelyünkre vonatkozó előrejelzést készíttethetünk. A táblázat megadja az űrállomás várható fényességét is (Mag.), elsősorban azon átvonulások megfigyelésével próbálkozzunk, ahol ez a szám 2-nél kisebb. (A csillagászatban a kisebb számok nagyobb fényességet jelölnek!)

Ugyanezen a honlapon sok más mesterséges égitest megfigyelhetőségére vonatkozó adatokat is lekérdezhetünk. Az elkövetkező napokban érdemes egy búcsúpillantást vetni a februárban várhatóan megsemmisítendő Mir űrállomásra, amely most a kora reggeli, hajnali órákban repül el Magyarország fölött, és valamivel fényesebbnek is ígérkezik az Alfánál. Az e hétre várható legfényesebb átvonulások az alábbiak:

időpont felbukkanás iránya
dec. 12. kedd 06:20 - 06:24 NY-ÉNY
dec. 13. szerda 06:35 - 06:40 NY-ÉNY
dec. 15. péntek 05:34 - 05:37 a zenit környékén *
dec. 16. szombat 05:49 - 05:52 kb. 34 fok magasan *

* bukkan ki a Föld árnyékából

Az említett honlapról a két űrállomáson túl ínyencek részére az Iridium műholdak - néha ragyogóan fényes - felvillanásainak megfigyelését ajánljuk. Sok sikert, türelmet és derült eget kívánunk a megfigyeléshez!

Both Előd
Magyar Űrkutatási Iroda