Az ősi Mars üledékes kőzetei - részletes beszámoló a Mars kutatásának eddigi legnagyobb eredményéről

Vágólapra másolva!
A Science tudományos hetilap 2000. december 8-ai számában a Mars felszíni kutatásának vezető szakemberei, Michael Malin és Ken Edgett közölték azt a cikket, amelyben az ősi Mars mainál sokkal melegebb és nedvesebb éghajlatának eddigi legkomolyabb bizonyítékairól számolnak be. Nyilvánvalónak tűnik, hogy a most bemutatott, minden bizonnyal vízben lerakódott üledékes kőzetekben kell majd keresnünk az egykori marsi élet nyomait, akár ősmaradványok formájában. Az [*****] összeállításában a felfedezés részletes bemutatását olvashatják, új képek kíséretében.
Vágólapra másolva!

"Waterworld" - az új eredmények részletes bemutatása
Malin és Edgett szerint az általuk minden eddiginél részletesebben fényképezett réteges és tömeges (nem rétegzett) kőzetkibúvások, amelyek helyenként a 4 km-es vastagságot is elérhetik, geomorfológia jellemzőikben és rétegtani viszonyaikban az üledékes kőzetek egyértelmű jegyeit hordozzák. Egyes területek ismétlődő rétegei a korai Mars igen dinamikus, tág elterjedésű üledékképző környezeteire utalnak. Bár a rétegek anyaga elméletileg levegőből való leülepedéssel és vízben történő kiülepedéssel egyaránt lerakódhatott, a lelőhelyek földrajzi (marsrajzi) elhelyezkedése egyértelműen az utóbbi lehetőségre utal.

Egyre kékebb a Vörös Bolygó - mindannyian marslakók lehetünk

Miért változott az egykor valószínűleg sokkal melegebb és nedvesebb Mars száraz, hideg égitestté? Egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy a Földhöz hasonlóan a Marson is megszületett az élet, sőt talán az ősi marsi mikrobák gyarmatosították saját bolygónkat is.

A Candor Chasma nyugati szegletének réteges kőzetkibukkanásai

Ez a részletgazdag kép volt az első, amely a marsi üledékes kőzetek sokkal gazdagabb történetét sugallta a kutatóknak. A képen a Valles Marineris kanyonrendszer Candor Chasma nevű szakadékvölgye látható, pontosabban annak délnyugati szegletében egy 1,5 x 2,9 km-es terület. Itt a korábbi felvételek (Mariner 9 és Viking) alapján nem tételeztek fel rétegzett kőzeteket.

A Gale-kráter központi magaslatának üledékei

A 172 km átmérőjű Gale-kráter a marsi egyenlítő közelében fekszik. Központi magaslatát igen bonyolult szerkezetű rétegsorok alkotják, amelyek egyes helyeken több mint 2,3 km vastagok. Bizonyítékok figyelhetők meg réteghiányra, rétegek eróziójára és kráterekkel való telítődésére, majd az erodált felszínen újabb üledékképződésre.

Váltakozó sötét és világos rétegek a Holden-kráter területén

Míg a rétegzett kőzeteket tartalmazó területek többsége meredek falú lépcsős szegélyekben végződik, ahol a rétegek árnyalata és vastagsága nagyjából megegyező, addig néhány esetben sötét és világos rétegek váltakozásával felépülő, szelíd, lekerekített lejtőket tartalmazó kőzetösszleteket láthatunk.

Ajánló:

További képek és információk angol nyelven.