Régészek búvárruhában<br/>

Vágólapra másolva!
Egy tizenhatodik századi erődítmény közelében rendkívüli leletre bukkantak a régészek. Ásatás helyett ezúttal búvárruhát öltöttek, és a tengerfenéken kutatnak a kincsek után.
Vágólapra másolva!

Ír, angol és kenyai régészekből álló kutatócsoport látott hozzá az afrikai partvidék elsüllyedt csodáinak rendszeres felkutatásához. A vállalkozás, úgy tűnik, sikerrel kecsegtet: az első tíz nap alatt három kereskedőhajó és egy portugál fregatt maradványait sikerült megtalálni; emellett ötezer, sőt tizenkétezer éves kerámiák is előkerültek.



A fregatt egy tengeri csatában süllyedt el az 1690-es évek végén Mombasa-sziget partjainál. A sziget forgalmas kikötője portugál támaszpont volt. A Jézus-erődöt 1593-ben építették, hogy biztosítsa az Indiába tartó portugál hajók biztonságát. Egy évszázaddal később Omán szultánjának kétéves ostrommal sikerült elfoglalnia a szigetet. A portugál hajók nagy része elsüllyedt, és valószínű, hogy a most megtalált fregatt vitorláit is ekkor vonták fel utoljára.

A portugál fregattot apály idején is tizenöt méter magas vízoszlop borítja. Orral lefelé fúródott az iszapba, a hajó végére rakódott finom hordalék pedig egy homokdombot alkotott úgy, hogy messziről egy hátán úszó bálnára hasonlít. A régészek nem akarják kiemelni a hajót – a művelet több millió dollárt is felemészthetne, nem is beszélve a tartósítás költségeiről. A talajba fúródott hajó azonban jól konzerválódik az oxigénszegény környezetben.

A régészek azt remélik, a kutatások után nem csak Omán szultánjáról és Portugáliáról, hanem a kelet-afrikai partok mentén élt kultúrákról is többet fogunk tudni. A régészek ugyanis nem elégednek meg a hajóroncsok felkutatásával: "A teljes partvonalat fel fogjuk deríteni. Elsüllyedt civilizációk után kutatunk. Célunk nem csak a portugál gyarmatosítás jobb megismerése, hanem fel szeretnénk hívni a régésztársadalom figyelmét Kelet-Afrika gazdagságára is" – hangsúlyozta Colin Breen, az észak-írországi University of Ulster régésze. S valóban, a térség rendkívül gazdag lelőhelynek ígérkezik. A vízi kereskedelem már jóval az európaiak megjelenése előtt is virágzott: Afrika, Ázsia és az arab világ portékáit szállították a vízi kalmárok. Sőt, egy évszázadokkal ezelőtt elsüllyedt ősi szuahéli települést is találtak az óceán mélyén.

B.K.

Ajánló:

Az egyetem tengeri archeológiai honlapja Részletes beszámoló a leletről