Ősi ütközés, fiatal gömbhalmazok<br/>

Vágólapra másolva!
Két közeli csillagváros 600 millió évvel ezelőtti összeütközése során gigantikus csillaghalmazok születtek, aláásva a gömbhalmazok kialakulásával kapcsolatos nézeteket.
Vágólapra másolva!

A Földön még alig jelentek meg a többsejtű állati szervezetek, amikor tőlünk 12 millió fényévnyi távolságban az M82 jelzésű kisebb galaxis nekirohant jóval nagyobb szomszédjának, az M81-nek. Az ütközés robbanásszerűen heves csillagkeletkezési folyamatokat váltott ki, s az addig átlagos M82 csillagontó galaxissá változott (starburst galaxy). A két galaxis egymásra gyakorolt gravitációs hatása miatt ugyanis por- és gázanyaguk egy része összetorlódott, összesűrűsödött, ami a gyors csillagképződés ideális feltételeit teremtette meg.

A Föld körül keringő Hubble-űrtávcső (Hubble Space Telescope, HST) optikai és infravörös felvételein több mint 100, viszonylag fiatal, fényes és igen sűrű csillaghalmaz képe bontakozott ki az M82 központi tartományában, amelyek az ütközés miatt keletkeztek. A halmazok mindegyike körülbelül 100 000 csillagot tartalmaz. Koruk meghatározása alapján kiderült, hogy az ütközés mintegy 600 millió éve vette kezdetét, s legalább 100 millió évig tartott.



A bal felső képen az egész galaxis megfigyelhető, amely zilált alakjával még mindig magán viseli az ütközés nyomait. A nagyobb képen (ez már a HST felvétele) az M82 központi területe látható. A csillaghalmazok fényes fehér foltokként azonosíthatók. A hatalmas porfelhők és porsávok is az egykori nagy ütközés miatt alakultak ki



Balra az M82 centrumának optikai, jobbra pedig infravörös képe. A poranyagon "átlátó" infravörös kamera számos korábban ismeretlen, gigantikus csillaghalmazt kapott lencsevégre (a képen a nagyobb sárga és rózsaszín foltokként láthatók)

Richard de Grijs (University of Cambridge), a kutatások vezetője szerint e hatalmas szuperhalmazokat fiatal gömbhalmazoknak tekinthetjük. Létük ellentmond azoknak az elméleteknek, amelyek szerint gömbhalmazok (gömb alakú, 50 000-1 000 000 csillagot tartalmazó objektumok) csak a galaxisok fejlődésének igen korai fázisában jöhettek létre.

Az ütközés tényét földi rádiótávcsöves észlelések is megerősítették, egy hidrogénburkot mutatva ki a két csillagváros között.

S. T.

Ajánló:

Az eredeti sajtóanyag az Űrtávcső Tudományos Intézet honlapján.

Korábban:

2000. április 24. Tíz évvel ezelőtt, 1990. április 24-én startolt a Discovery-űrrepülőgép, fedélzetén a Hubble-űrtávcsővel. Azon a floridai reggelen új nap virradt a csillagászatra is: az aranykor első napja. A start utáni napon a legénység útjára engedte a teleszkópot, s az Univerzum már soha többé nem festett úgy, mint azelőtt: a Hubble forradalmasította a csillagászatot. 2000. augusztus 25. A Chandra-röntgenműhold lenyűgöző felvételén két ütköző galaxisban kialakult forró gázburkok figyelhetők meg, amelyeket szupernóva-robbanások alakítottak ki.