Vágólapra másolva!
Március első fele újabb szokatlan időjárási jelenséggel szolgált, aminek következtében rekordmagasságú árhullám indult el a Tiszán. Végeredményben a 3 nap alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék és az erőteljes hóolvadás együttesen jelentette az árvíz időjárási hátterét.
Vágólapra másolva!

Az ICI Interaktív Meteorológia szakemberei szerint maga az időjárás az egyes elemek tekintetében nem szolgáltatott rendkívüli eseteket, a baj ezek szerencsétlen egybeeséséből, továbbá a nem meteorológiai tényezők együttes hatásából adódott. Alapvetően olyan meteorológiai események zajlottak le, amelyek a Kárpát-medencében kora tavasszal, ha nem is mindennaposak, de a soha nem látott kategóriától messze állnak. A legfontosabb tényezők a rövid idő alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék és a hó gyors olvadása.

A hónap elején nyugat felől több hullámban hűvös és nedves légtömegek érkeztek a közép-európai térségbe. A lehullott csapadékmennyiség még nem volt jelentős, 10 mm alatt maradt. Hétvégén (3-án és 4-én) viszont egy regionális ciklon vonult át a Kárpát-medence felett. A tapasztalatok szerint ilyen ciklonok okoznak hazánkban területi átlagban is kiadós csapadékot. 3-án a ciklon előoldalán dél felől egyre melegebb és egyre nedvesebb léghullámok érkeztek. Folyamatos és tartós esőzés vette kezdetét, miközben a talaj közeli hőmérséklet sokfelé meghaladta a 10 fokot. A Tisza vízgyűjtő területén a Kárpátokban is jelentős, 30 mm-t meghaladó eső esett. A melegedés nem csak a talaj közelében volt erőteljes, hanem a magasabb rétegekben is. A 0 fok magassága 700 m körüli szintről igen magasra, 2000 m-re emelkedett. Emiatt a 2000 m alatti részen a hegyekben gyors hóolvadás indult meg, melyet nagymértékben tovább erősített a folyamatos langyos eső. 4-én folytatódott a csapadékhullás csendes eső formájában, majd átmeneti szünetet követően a magasabb rétegekben már beinduló lehűlés hatására többfelé heves záporok, sőt zivatarok alakultak ki. Az északkeleti térségben - a már lehullott 20-50 mm esőhöz - egy-egy zivatargócban még további 10-30 mm, esetenként 40-50 mm csapadéktöbblet adódott. 5-én a ciklon hátoldalán az erősödő északnyugati szélben még további 5-10 mm csapadék alakult ki. A csapadékos időszak 6-án fejeződött be, amikor a hideg levegőnek már egy száraz hulláma ért el bennünket.

Végeredményben a 3 nap alatt lehullott nagy mennyiségű csapadék és az erőteljes hóolvadás együttesen jelentette az árvíz időjárási hátterét. A teljesség igénye nélkül meg kell említenünk, hogy az erdőirtás eredményeként, illetve a felső részeken még fagyott talaj következményeként rendkívül nagy volt a lefolyás mértéke. A hatások eredőjeként egy szokatlan, "lökéshullám" jellegű áradás indult el a Tisza felső szakaszán, melyben az árhullám egyszerűen átlépte a gátakat.
Az azóta bekövetkezett viszonylag száraz, illetve nagy csapadékoktól mentes időszak a következő napokban folytatódik, jelentősen megkönnyítve a védekezési munkákat.

ICI Interaktív Meteorológia, Budapest, 2001. 03. 14.

Ajánló:

2001. március 13. Olvassa az [origo]-t, és segítse az árvízkárosultakat! Portálunk március 14-i reklámbevételeit teljes egészében a károsultak megsegítésére fordítja. Mindegy, hogy az [origo] mely oldalait böngészi - a híreket, a Társalgót, a Fórumot, a SzoftverBázist vagy bármi mást -, az Ön által megtekintett weboldalak reklámcsíkjaiból származó bevételt eljuttatjuk azokhoz, akiknek most igazán nagy szükségük van rá.