Az európai vezetők figyelmeztetik Bush-t Kyoto miatt<br/>

Vágólapra másolva!
Ha az Egyesült Államok kivonja magát a kyotói szerződés alól, a világ többi része sem fogja azt végrehajtani, s ez a globális felmelegedés elleni folyamat végét jelenti.
Vágólapra másolva!

Az európai vezetők figyelmeztették George W. Bush amerikai elnököt, hogy a világ más részeivel fennálló amerikai kapcsolatok megszenvedhetik, ha ragaszkodik ahhoz a döntéséhez, hogy kiszáll a globális felmelegedéssel kapcsolatos kyotói megállapodásból.

Az EU környezetvédelmi biztosa, Margot Wallström asszony csütörtöki sajtóértekezletén kifejtette: ez nem mellékes környezeti kérdés, amelyet figyelmen kívül lehetne hagyni. - Nem hiszem, hogy máris itt az ideje a fenyegetőzésnek, de világosan kell látni a kérdés politikai és gazdasági következményeit is - mondta. Hasonlóan nyilatkozott a brit környezetvédelmi miniszter is, s az Európai Parlament Zöldek csoportja máris az amerikai olajtársaságok fogyasztói bojkottjára szólított fel.

Wallström elmondta, hogy a következő héten Washingtonba utazik, hogy egy EU-küldöttséggel együtt tisztázzák a Bush-kormányzat álláspontját Kyotóval kapcsolatban. Bush szóvivője szerdán jelentette be, hogy nem hajtja végre az 1997-es kyotói jegyzőkönyvben foglaltakat, amelyek kötelező kvótákat írnak elő az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére. Az európai környezetvédelmi miniszterek tiltakozása mellett az ausztrál szakminiszter egyenesen úgy fogalmazott: ha az Egyesült Államok kivonja magát a szerződés alól, a világ többi része sem fogja azt végrehajtani, vagyis ez a globális felmelegedés elleni folyamat végét jelenti.

Ajánló:

2000. november 16. Az ENSZ égisze alatt zajló monstre tanácskozás legnagyobb tétje az volt, hogy sikerül-e megállapodásra jutni a Kiotóban 154 ország által elfogadott jegyzőkönyvben kitűzött célok gyakorlati megvalósításáról.

Korábban:

2001. március 29. Az Egyesült Államok gyakorlatilag hivatalosan is hátat fordított az 1997-ben kötött kyotói egyezménynek, amely a globális felmelegedést okozó ipari szennyezőanyag-kibocsátást lenne hivatva csökkenteni. Az egyezséget Bush elődje, Bill Clinton 1998-ban aláírta ugyan, de a tervezet soha nem került a szenátus elé ratifikálásra.