Az új Mars-szonda legelső képei<br/>

Vágólapra másolva!
Az április 7-én indult 2001 Mars Odyssey űrszonda elkészítette első felvételeit - egyelőre saját bolygónkról.
Vágólapra másolva!

A repülésirányítók tesztelés céljából üzembe helyezték a marsfelszín infravörös sugárzása eloszlásának feltérképezésére készített műszert, a THEMIS-t (Thermal Emission Imaging System - hőemisszió képalkotó rendszer). A rendszer optikai- és infravörös kamerái készítették az itt látható felvételeket, amelyen a Föld és kísérője, a Hold látható.



A Föld-Hold kettős bolygórendszer a világűrből. A felvétel megközelítőleg a két égitest közötti reális távolságot mutatja, amely a Föld átmérőjének (12 750 km) körülbelül 30-szorosa (385 000 km).



A Föld a szonda perspektívájából, optikai (balra) és infravörös felvételen. Az optikai (látható fény) tartományban készített képen csak egy keskeny földsarló tűnik elő, a napfény visszaverődése bolygónkról. Az infravörös felvétel azonban az éjszakai oldalról is nyújt információkat - ez tulajdonképpen egy hőfénykép, amelyen a hidegebb területek kék, a melegebbek sárga-piros színben látszanak. Jól megfigyelhető bolygónk éghajlati övezetessége. A koordináta-rendszer vonalai a Déli pólusban futnak össze, azaz az Antarktiszra látunk rá. Ez remek tesztlehetőség volt a szondának, hiszen a Mars nagy részén jellemző nappali hőmérsékletek megfelelnek egy antarktiszi éjszakáénak.

A képek egyidejűleg, több mint 3,5 millió kilométeres távolságból készültek. Dr. Philip Christensen (Arizona Állami Egyetem), a THEMIS fő fejlesztője hangsúlyozta, hogy ez az első hőfelvétel, amely a bolygóközi térből készült a Földről.

A hőemisszió képalkotó rendszer hasonló részletességgel (kb. 100 méteres felbontás) térképezi fel majd a Mars felszínét, mint a Földét a Landsat műholdak.

Ajánló:

Korábban: