Sikerült kapcsolatba lépni a Pioneer-10 űrszondával<br/>

Vágólapra másolva!
Nyolc és fél hónapos hallgatás után, április 28-án a földi irányítóknak sikerült fogni a Pioneer-10 űrszonda gyenge rádiójeleit.
Vágólapra másolva!

A NASA Madrid melletti 70 méteres rádióantennája segítségével másfél órán át tartott a kapcsolat.

Elrepülés a Jupiter mellett (rajz)

A programban részt vevő kutatók azonban bizakodók, és remélik, hogy az egyetlen még működő tudományos berendezés, amely nagy energiájú töltött részecskék detektálására alkalmas, megéri az időt, amikor - előre láthatólag néhány éven belül - a Pioneer-10 tényleg kilép a csillagközi térbe. A hivatalosan 1997-ben befejeződött küldetést az tartja "életben", hogy a NASA mérnökei újszerű, a gyenge jelek detektálására is alkalmas követési módszereket tesztelnek a szonda segítségével.

(S ky&Telescope News, F.S.)

A Pioneer 10 volt az első űrszonda, amely áthaladt az aszteroida-övezeten és elkészítette az első közelképeket a Jupiterről. Az óriásbolygó melletti elhaladáskor - kihasználva annak gravitációs lendítését - akkora sebességre tett szert, hogy elhagyhatta a bolygórendszert. A Plútó pályájának keresztezésére 1983-ban került sor.



A Jupiter, ahogyan a Pioneer-10 lefényképezte 1972. december 2-án, 44 órával a bolygó legnagyobb megközelítése (133 000 km) előtt (NASA/Ames Research Center)

A nemrég elhunyt nagyszerű csillagász, Carl Sagan javaslatára a szonda fedélzetén egy idegen civilizációk számára szóló üzenetet helyeztek el. A Sagan által megtervezett plakett itt látható. A szakemberek szerint legalább 30 ezer év telik el, mire az üzenet megérkezik a legközelebbi csillaghoz...

Ajánló: