Vágólapra másolva!
A Science tudományos hetilapban megjelent tanulmány szerint a légkör globális hőmérsékletének növekedése a 21. században 1,7 és 4,9 Celsius-fok között várható, amennyiben semmilyen intézkedés nem történik az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére.
Vágólapra másolva!

Tom Wigley (Nemzeti Légkörkutató Központ, USA) és Sarah Raper (Kelet-Angliai Egyetem) tanulmánya az idei év elején kiadott IPCC-jelentést erősíti meg, illetve annak előrejelzéseit pontosítja. Az IPCC által az 1990 és 2100 közötti időszakra jósolt hőmérsékletemelkedési értékeket (1,4 és 5,8 fok között várható emelkedés) 1,7 és 4,9 fok közötti tartományra módosítja, 90%-os valószínűséggel. A kutatók mindkét esetben azt feltételezték, hogy semmiféle intézkedés nem történik a klímaváltozás enyhítésére. A két hőmérsékleti tartomány gyakorlatilag megegyezik, s jelentősen magasabb, mint az IPCC korábbi jóslata (0,8 és 3,5 fok között várható emelkedés).

Az új tanulmány egyik legeltérőbb jóslata a légköri kén-dioxid mennyiségére vonatkozik, amelynek egyfajta hűtő hatása van. Wigley és Raper jóval kevesebb kén-dioxiddal számol, mint az IPCC jelentését összeállító kutatók. A legvalószínűbb hőmérséklet-emelkedési tartományt - 50%-os valószínűséggel - 2,4 és 3,8 fok között állapították meg. A kutatók véleménye szerint várhatóan ez következik be, amennyiben a kiotói egyezmény nem lép életbe. A cikk megjelenése egyébként a július 19-én, 184 ország képviselőinek jelenlétében Bonnban megkezdődött klímakonferencia kezdetével esett egybe, ahol megpróbálják megmenteni és életbe léptetni az 1997-ben megkötött kiotói egyezményt.

A Kiotóban 154 ország által elfogadott jegyzőkönyv (1997) konkrét csökkentési kvótákat ír elő a 38 legfejlettebb ország számára, amelyeknek a 2008 és 2012 közötti időszakig átlagosan 5,2 százalékkal kellene csökkenteniük az üvegházhatást előidéző hat gáz, mindenekelőtt a szén-dioxid kibocsátását az 1990. évi szinthez képest. Az USA - a világ legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója - azonban egyelőre nem hajlandó ratifikálni az egyezményt, s Japán is engedményeket szeretne kicsikarni a szén-dioxid-kutakkal kapcsolatban.

Összehasonlításképpen: a légkör globális hőmérséklete ma körülbelül 5 fokkal magasabb, mint 10 ezer évvel ezelőtt, az utolsó jégkorszak végén. Ebből is érezhető, hogy még a legalacsonyabb értékű jóslat (1,7 fokos emelkedés) is igen komoly következményekkel járhat bolygónkra nézve.

S. T.

A témához kapcsolódó oldalak

  • Globális felmelegedés: módosíthatják Kiotót
    2001. július 9. A belga környezetvédelmi miniszter szerint elképzelhető az üvegházhatás következményeinek mérséklését célzó átfogó kiotói egyezség felülvizsgálata annak érdekében, hogy az Egyesült Államokat vissza lehessen csábítani a megállapodást támogató országok közé.
  • Globális felmelegedés: apokaliptikus ENSZ-prognózis
    2001. február 20. Áradásokat, éhínséget, járványokat és egyéb csapásokat jósol a globális felmelegedés jelenlegi ütemének fennmaradása esetére gazdag és szegény országoknak egyaránt az az ezer oldalas jelentés, amelyet az ENSZ megbízásából készített több száz tudós.