Végre startolt a Genesis

Vágólapra másolva!
Többszöri halasztást követően ma indították el a Genesis-űrszondát, amely a Nap anyagának begyűjtésével és a Földre való visszajuttatásával enged bepillantást bolygórendszerünk megszületésének időszakába.
Vágólapra másolva!

A Genesis startját az eredeti tervek szerint múlt hét hétfőre tervezték. A Delta-2 hordozórakétára szerelt szonda azonban nem indult útnak, mivel egy szimulációs teszt során meghibásodást észleltek egy olyan energia-átalakítóban, amely a szonda csillagkövető rendszereiben is megtalálható. A NASA tisztviselői és a Genesis-program munkatársai úgy döntöttek, hogy még egyszer ellenőrzik a szondán lévő egységet is. Ezután többször is a kedvezőtlen időjárási viszonyok késleltették a startot, amelyre így ma (augusztus 8-án, szerdán), közép-európai idő szerint 18:13-kor került sor.

Az első jelentések szerint a start hiba nélkül zajlott, s a szonda kitűnő állapotban van. A start után 64 percel vált le a hordozóeszköz harmadik fokozatáról, majd azonnal kigördítették és a Nap felé fordították napelemeit.

A Genesis az ötödik űrszonda, amelyet a NASA Discovery programjának keretei között indítanak, a NEAR Shoemaker, a Mars Pathfinder, a Lunar Prospector és a Stardust után. A Discovery "olcsóbban, gyorsabban, jobban" Naprendszer-kutatási szemléletének megfelelően a Genesis küldetésének költsége mindössze 209 millió USD, amiben a start is benne van.

Pedig a tudományos célok igen nagyratörőek: bepillantást nyerni a Naprendszer kialakulásnak időszakába, a Nap anyagának begyűjtésével és Földre történő visszajuttatásával.

A Genesis három év múlva tér vissza a Földhöz, remélhetően értékes napanyag-rakományával. Azóta, hogy az Apollo űrhajók legénysége 1969 és 1972 között kőzeteket szállított haza a Holdról, ez lesz az első Földön kívüli és a Földre eljuttatott anyag.

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA illetékesei számára nagy megkönnyebbülést jelentett, hogy szerdán végre minden vonatkozásban megfelelőek voltak a körülmények a szonda indításához, hiszen csütörtökön már a Discovery űrrepülőgépnek kell a magasba emelkednie a floridai űrközpontból - jelentette az MTI.

A Genesis küldetéséről és a Naprendszer kialakulásának jelenlegi legelfogadottabb modelljéről korábbi összeállításunkban olvashat részletes információkat.

S. T.