Az EU-tagországok közül csak Nagy-Britanniában tiltja törvény a reproduktív klónozást

Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság ellenzi emberi egyedek klónozását, annál az egyszerű oknál fogva, mert álláspontja szerint az ellentétben áll az európai polgárok által vallott etikai elvekkel - erősítette meg szerdán a testület egyik szóvivője.
Vágólapra másolva!

Az EU végrehajtó szerve azzal kapcsolatban tartotta szükségesnek ismételten tisztázni a kérdésben elfoglalt álláspontját, hogy egy olasz nőgyógyász, Severino Antinori professzor a napokban bejelentette: arra készül, hogy a világon elsőként klónozott emberi egyedeket hozzon létre 200 önkéntes közreműködésével.

Az etikai természetű aggályok mellett a brüsszeli bizottság azért sem tudja elfogadni az ilyen próbálkozásokat, mert kiérleletlen technológiáról van szó, amelynek alkalmazása súlyos kockázatokat rejt magában az előállítandó embriók szempontjából - fűzte hozzá a szóvivő. Az ilyen esetekben nagyon magas például a rákos megbetegedések előfordulásának az esélye.

Az alapvető jogoknak a nizzai EU-csúcson jóváhagyott európai chartája egyértelműen tiltandónak minősíti a klónozást, s ugyanerre az - egyhangúlag elfogadott - álláspontra helyezkedett közvetlenül az Európai Tanács is. Ennek ellenére pillanatnyilag csak egyetlen EU-tagországban, Nagy-Britanniában van érvényben a klónozást közvetlenül tiltó törvény.

Az Európai Bizottság állásfoglalása politikai-etikai természetű, jogilag kötelező érvénye nincs. Az unió ebben az esetben nem írhatja elő, miként szabályozzák a tagországok ezt a kérdést a saját belső jogrendjükben, mert az alapszerződés e területen nem ruházza fel ilyen jogosultsággal. Ugyanezen ok miatt a bizottsági állásfoglalás nem értelmezhető a tagországokhoz intézett olyan felhívásként sem, hogy tegyék meg a szükséges jogi lépéseket a klónozás betiltására.

Mindamellett a bizottság is elismeri, hogy különbséget kell tenni az úgynevezett reproduktív és a terápiás célú klónozás között. A tilalomnak csak az előbbire kellene vonatkoznia, mert ez emberi egyedek "lemásolására" irányul, míg a terápiás célú eljárások az olyan súlyos és egyébként nehezen vagy egyáltalán nem gyógyítható betegségek kezelésére irányulnak, mint az Alzheimer- vagy a Parkinson-kór. Az is igaz ugyanakkor, hogy a terápiás célú eljárások hatékonysága egyelőre még nem mutatható ki egyértelműen - jegyezte meg a szóvivő.

Ajánlat:

Az [origo] Klón-dossziéja
2001. augusztus 6-án Severino Antinori olasz embriológus bejelentette, hogy kétszáz önkéntes pár készen áll az emberi klónozási kísérletekre, amelyek már idén novemberben megkezdődhetnek. Ezzel újra fellángoltak a klónozás körüli szakmai, jogi, etikai és vallási viták.
Az [origo] Klón-dossziéja a legfrissebb hírek mellett közérthető nyelven mutatja be a klónozás különféle típusait, rávilágít a biológiai és etikai problémákra, s feltárja a klónozás más kutatási területekkel való kapcsolatait. Az összeállításban részletes szavazás is szerepel, bővebb véleményét pedig levélben vagy a Fórumban mondhatja el. Meglepetésként pedig egy exkluzív interjút közlünk 2089-ből, amely egy hányatott sorsú klónnal készült.