A kalózadmirális nyomában

Vágólapra másolva!
Korának egyik leghírhedtebb kalóza, Sir John Henry Morgan halála után díszsírhelyeket kapott az általa gyarmatosított szigeteken, miután egykori társait kifosztotta és hóhérkézre adta.
Vágólapra másolva!

A híres wales-i számtalan támadásával és rablásával olyan legendává vált, hogy századokon át számtalan kincsvadász kereste azt az aranyból és drágakövekből álló zsákmányt, amelyet Haiti és Jamaica között, valahol a Karib-tengeren őrzött. A kutatások a közelmúltig eredménytelennek bizonyultak. Júniusban azonban egy tudományos kutatókból, búvárokból és operatőrökből álló 12 személyes expedíció talált a térségben egy hajót Haiti partjainál. Valószínűleg a legendás kalóz, Sir John Henry Morgan vezérhajójának, a Merchant Jamaicának roncsait.

"Nagy a valószínűsége annak, hogy a 35 méteres hajó Morgané volt - jelentette ki a párizsi Le Figarónak nyilatkozva Klaus Kepplet, a Sea Explorer AG német társaság igazgatója, aki az expedíció és az Ocean Discovery Network kanadai forgatócsoport munkáját koordinálja. A következő három képen a roncs képei, illetve felfedezésük környéke látható (további képek a Sea Explorer AG honlapján).

"A hajó, amely egy viharban léket kaphatott közel Haitihoz, a Vache-sziget egyik zátonyán, meglepő módon megfelel azoknak az adatoknak, amelyek Morgan flotillájának elhelyezkedésével kapcsolatban ismeretesek. Ezen kívül hat különböző kaliberű ágyút találtunk a tenger fenekén, amelyeket, úgy tűnik, sietve, egymáshoz nem illő részekből szereltek össze. Találtunk a XVII. században tipikus kerámiadarabokat is. De ami a legérdekesebb, rábukkantunk a hajó kőballasztjaira. Angol bazaltból vannak. Általában ilyeneket használtak a brit Korona által verbuvált kalózhajókon."

Morgan, akit tapasztalt kapitányok segítettek, kora egyik leghírhedtebb kalóza volt, s Sir Francis Drake után a legnevezetesebb. (Nem véletlenül róla nevezték el a márkás jamaikai rumot). Pályafutását 1655-ben kezdte egy angol expedícióval, amely megszerezte az akkor spanyol gyarmatnak számító Jamaicát. 1668-ban az angol hatóságok támogatásával elfoglalta Puerto Principét, a mai Haiti fővárosát, Kubát, Portobellót, majd a következő évben Maracaibót. Végül 1670-ben 36 hajóval és kétezer emberrel a legfontosabb spanyol területet, Panamát is angol kézre kerítette.

Látványos győzelmei ellenére sem volt azonban szerencséje. Anglia és Spanyolország ugyanis békét kötött, őt elfogták és Londonba küldték, hogy - Drake-hez hasonlóan - ott ítélkezzenek felette. Morgan azonban saját ügye jó védőjének bizonyult, és miután a két hatalom között újra kitört a háború, II. Károly lorddá emelte, sőt, kinevezte kormányzó-helyettesnek Jamaicán, azzal a feladattal, hogy űzze ki onnan - a kalózokat.

Halála után az általa gyarmatosított szigeteken díszsírhelyeket kapott, miután egykori társait kifosztotta és hóhérkézre adta.

Ha a jelenlegi kutatások és a télre tervezett helyszíni régészeti elemzések megerősítik, hogy a megtalált hajó valóban a Merchant Jamaika, 350 év után alaposabb ismeretek birtokába kerül a tudomány Morganról. A hajó ugyanis a pénznél és az aranynál sokkal több ismeretet szolgáltathat a kalózok mindennapi életéről - egy olyan vidéken, ahol ma még a legenda uralkodik a valóságon. Hát még ha a kincs is előkerülne...