Akcióban Galaxisunk fekete lyuka

Vágólapra másolva!
A NASA Chandra röntgenműholdja egy látványos felvillanást észlelt a Tejútrendszer magjában, ami annak jele, hogy a központi fekete lyuk anyagot nyelt el.
Vágólapra másolva!

A csillagászok már régóta tudják, hogy a Tejútrendszer középpontjában egy igen nagy tömegű fekete lyuk helyezkedik el. A központ körüli csillagok és gázanyag gyors mozgása alapján 2,6 millió naptömeg körüli lehet a tömege. Ha azonban tényleg van ott egy fekete lyuk, akkor a röntgentávcsöveknek már észlelnie kellett volna egy olyan árulkodó röntgenfelvillanást, amely az objektum körüli, szuperforró gázkorong anyagából származik (a csillagászok ezt tömegbefogási korongnak nevezik). Más galaxisok szívében számos ilyen röntgensugárzó korongot figyeltek meg, a Tejútrendszernél azonban ez sokáig váratott magára.

A Chandra röntgenműholdnak ezért egyik fő feladata volt e jelenség megfigyelése. 1999 szeptemberében ez végre sikerült: a fekete lyuk körül örvénylő gázanyagból halvány röntgenkibocsátást észlelt.

Mintegy egy évvel később a hatalmas szörnyeteget éppen akció közben érték tetten, amint magába szippantotta környezetének anyagát. 2000. október 26-án a Chandra erőteljes röntgenkitörést észlelt a galaxis centrumából. Néhány percnyi időtartamra a röntgensugárzás erőssége a normálisnak 45-szeresére emelkedett, majd néhány órával később az eredeti értékre tért vissza.

A Chandra megfigyeléseiből készült felvétel középpontjában a Tejútrendszer centrumában bekövetkezett röntgenkitörés látható, fényes folt formájában

A kitörésben felszabadult energia alapján a fekete lyuk által elnyelt anyagcsomó tömege egy üstökösmag vagy egy kisbolygó tömegéhez fogható. A röntgenkitörés intenzitásában bekövetkező gyors változások azt jelzik, hogy olyan anyagot észleltek, amely mindössze 150 millió kilométerre, azaz a Föld-Nap távolságra volt a fekete lyuktól. Ez abszolút "közelségi rekordnak" számít, s a jelenség részletes elemzése új tényekre világíthat rá Galaxisunk sötét szívével kapcsolatban.

S. T.