M.I.A.U. - Mesterséges macskaintelligencia

Vágólapra másolva!
Bár még messze van az A.I. főszereplőjének képességeitől, egy japán robotmacska dorombolással reagál a cirógatásra.
Vágólapra másolva!

Spielberg új filmjében a mesterséges intelligencia egyik jövőbeli csúcsteljesítményét láthattuk. A robotika és a számítástechnika még nagyon messze van ettől a színvonaltól (s lehet, hogy belátható időn belül nem is lesz képes elérni), ám a gyártók már napjainkban is egyre fejlettebb és fejlettebb gépekkel lepik meg a nagyközönséget.

Egyre népesebbé válik a robotok "állatkertje" is. Aibo, a Sony úttörő robotmacskája után igen gyors "evolúció" zajlik a robotmacskák és robotkutyák körében. A két "robotfaj" készítői között valóságos háború dúl a vásárlók kegyeinek elnyeréséért.

A legújabb példányt a japán Omron cég tervezte. Robotmacskájuk NeCoRo névre hallgat, s mozgását tekintve szinte semmit nem tud egy valódi macskához képest: nem képes sétálni és ugrabugrálni, gombolyagot gurítani. Készítői azonban nem is erre koncentráltak, hanem az érzelmi húrokat szerették volna megpengetni.

NeCoRo ugyanis képes arra - a robotállatok között eddig a legfejlettebb mértékben -, hogy érzelmi jellegű visszajelzéseket adjon: ha például megsimogatják, dorombolni kezd. Ennek persze semmi köze a valódi érzelmekhez, csupán fejlett elektronikán - többek között tapintásérzékelő szenzorokon - alapul. Toshihiro Tashima, a fejlesztőcsoport vezetője szerint "elsődleges céljuk s személyes kontaktus kialakítása volt".

NeCoRo azonban másra is képes: "szókincse" 48 különböző "macska-kifejezésből áll", s számos különféle tevékenység imitálására képes: tudja hegyezni a füleit, bandzsítani a szemeit és nyújtóztatni a lábait.

Nem lesz könnyű hozzájutni egy ilyen furcsa teremtményhez. A cég mindössze 5000 darabot piacra dobását tervezi, s kizárólag Japánban. Egy-egy példány 1530 USD-be kerül majd.

A robotmacska jól jöhet például azoknak a tehetős macska-rajongóknak, akik allergiásak a macskaszőrre.

Ajánlat: