Lassabban fékez a Mars Odyssey

Vágólapra másolva!
A NASA október 30-án kiadott hivatalos helyzetjelentése szerint a vörös bolygó körül október 24-én pályára állt 2001 Mars Odyssey űrszonda küldetése a tervek szerint alakul, s egyelőre minden a legnagyobb rendben működik.
Vágólapra másolva!

Mint arról korábbi hírünkben beszámoltunk, a 2001 Mars Odyssey több mint 460 millió kilométer megtétele után, közép-európai idő szerint október 24-én reggel sikeresen végrehajtotta azt a fékezési menővert, amelynek végén kialakult egy átmeneti, Mars körüli pálya, 18 óra 36 perces keringési idővel.

A múlt hét szombatján a repülésirányítók megkezdték az ún. levegőfékezési fázis (aerobraking) végrehajtását. Ennek lényege, hogy a szonda a keringés során egyre mélyebben merül a marslégkör felső rétegébe, egyre jobban lelassul és egyre alacsonyabbra ereszkedik, miközben a pálya közel kör alakúra változik. A cél a tudományos munka megkezdéséhez szükséges, 400 kilométer magas pálya elérése, 2 órás keringési idővel. E térképező pálya kialakulása 2002 januárjára várható, de pontos időpontját nem lehet megmondani, mert ez a marslégkör aktuális sűrűségtől függ, amit viszont nagyban befolyásolnak a jelenleg éppen tomboló porviharok.

A Space.com október 28-án (vasárnap) arról számolt be, hogy az első, hét percig tartó alkalommal az Odyssey a felszíntől 158 kilométeres magasságig merült a Mars sűrűbb légkörébe, míg a következő pályánál, vasárnap már 134 kilométerre ereszkedett. Ez az előre tervezettnél nagyobb magasság volt, de a repülésirányítók semmit nem akarnak kockáztatni, s igen óvatosan folytatják a manővert. A Marson legutóbb tomboló porviharok hatására ugyanis olyan sűrűségingadozások vannak a légkörben, amelyeket pontosan fel kell térképezni, illetve számításba kell venni.

Az október 30-ai hivatalos helyzetjelentés szerint a levegőfékezés a legnagyobb rendben zajlik. Október 30-án a szonda 9. Mars körüli keringését hajtotta végre. Az erősen elnyúlt ellipszispálya marsközelpontja jelenleg 128 kilométerre, marstávolpontja pedig kb. 27 000 kilométerre esik a bolygó felszínétől.

A levegőfékezési manőverek pár napos csúszása miatt a szonda hőemissziós képalkotó rendszere (amelynek egy infravörös kamera is a része) nem az eredeti tervek szerint, azaz 28-án készítette el első felvételét a Marsról, hanem október 30-án, közép-európai idő szerint 14 órakor. Az Arizona Egyetemen dolgozó képfeldolgozó csoport a hét végére ígéri a kép közlését. A kép elkészítése a műszeregyüttes kalibrációját szolgálta, a rutinszerű tudományos munka 2002 februárjában veszi kezdetét.

A repülésirányítók a pályára állás után röviddel kipróbálásra üzembe helyezték a nagyenergiájú neutrondetektort és a neutron-spektrométert. Mindkét műszer kifogástalanul működik: a marsközelpontok környékén sikeresen észlelte a felszín felől érkező neutronokat. Három keringés után egyelőre mindkét műszert kikapcsolták.

A 2001 Mars Odyssey fő céljai közé tartozik a felszín ásványi összetételének vizsgálata, a víz jelenlétére utaló jelek keresése, későbbi leszállóhelyek kutatása a Mars felszínén, talajminta-vételi helyek kijelölése, illetve - a majdani emberes Mars-küldetések előkészítése jegyében - a sugárzási kockázatok felmérése.

S. T.

További információk és adatok a 2001 Mars Odyssey honlapján érhetők el.

Korábban az [origo]-ban:

Az emberiség újabb küldötte megérkezett a Marshoz
2001.10.24. Kétszáz napos utazás után, hazai idő szerint ma hajnalban pályára állt a vörös bolygó körül a 2001 Mars Odyssey nevű amerikai űrszonda.