Mérgező algák az Adriai-tengerben <BR/>

Vágólapra másolva!
Melegebb vizekben honos mérgező algák jelentek meg az Adriai-tengerben és alkalmazkodtak a valamivel északabbra eső földrajzi szélességhez - jelentette a Dubrovacki list című dubrovniki lap.
Vágólapra másolva!

A Hvar-szigeti Stari Grad közelében már évekkel ezelőtt felfedezett, több hektárnyi "caulerpa taxifolia" tengerfenéki moszattelepek mellett még két mérgező algafaj tűnt fel, a "caulerpa prolifera" és a "caulerpa racemosa" - írta a dubrovniki lap. E házi akváriumokban is gyakori, szemre szép trópusi moszatok genetikailag alkalmazkodnak a nem trópusi övezetek életfeltételeihez. Mivel új letelepedési helyükön nincsenek természetes ellenségeik, zavartalanul terjednek, és kiölnek minden más életformát.

A Hvar-sziget Stari Grad öblében megjelent nagy "caulerpa taxifolia" telepek közelében észlelték a valamivel kevésbé agresszív "caulerpa prolifera"-t, a sziget déli oldala előtt húzódó Pakleni-szigetek mentén pedig tavaly a "caulerpa racemosa"-t.

Eddig főleg mésszel és rájuk borított fekete fóliával próbáltak védekezni az algafajok ellen. A fólia meggátolja a fotoszintézist, aminek hiányában kipusztul a moszat. Mivel Hvar-sziget környékén algákkal táplálkozó trópusi csigát is találtak a tengerben, felvetődött a gondolat, ajánlatos volna-e esetleg ezeket telepíteni az Adriai-tengerbe. Nyílt kérdés azonban, hogyan viselkednek majd e csigák, ha felélik a moszatot és más táplálékra szorulnak.

Bencze Lajos