Diagnózis a sejt belsejében

Vágólapra másolva!
Az új, lézeres módszer lerövidíti a páciens kínos várakozását.
Vágólapra másolva!

A betegek vizsgálatának fontos módszere az endoszkópia, de gyakran nem elég csak belenézni a nézőcsőbe, hogy megállapítsák valamelyik szerv egészséges, vagy kóros állapotát. Kétséges esetben a vizsgálóorvos szövetmintát vesz, amit patológussal vizsgáltat meg. Ehhez idő szükséges, s így napok telnek el a diagnózis megállapításáig.

Ezt a páciens számára kínos várakozási időt egy új diagnosztikai technikával lényegesen le lehet rövidíteni. A Fraunhofer Intézet fizikusai a tübingeni egyetem orvosaival karöltve apró mikroszkópot fejlesztettek ki, amely a szövettani vizsgálatot a beteg testében, mintavétel nélkül végzi el. Ez a miniatürizált lézerszkenner mikroszkóp 15 mm vastag, 35 mm hosszú, és az endoszkóp hegyére lehet illeszteni.

A készülék legfontosabb része egy chipen elhelyezett tükör, amelyet elektrosztatikus erővel minden irányban mozgatni lehet. A tükörrel hajszálvékony lézersugarat irányítanak a vizsgálandó szövetre. A sejtekről visszaverődő sugarak aztán a tükör segítségével visszajutnak az üvegszálvezetékbe és számítógépes képpé alakulnak.

E mikroszkóp nagy előnye, hogy sérülés okozása nélkül bele tud tekinteni a mélyen fekvő sejtrétegekbe. A kóros elváltozások a sejtek formájából és a sejtmag elhelyezkedéséből közvetlenül a testben felismerhetők. Az új mikroszkóppal például műtét előtt, vagy közben pontosan meg lehet határozni egy daganat határait. A cél az egzakt szövetdiagnosztikának a sebész munkafolyamatával való összekapcsolása.