Felakasztott robotok a Marson

Vágólapra másolva!
A NASA olyan új marsjárókat fejleszt, amelyek a legmeredekebb szakadékok falán is képesek mozogni.
Vágólapra másolva!

A Mars tudományos szempontból legizgalmasabb területei a ma rendelkezésre álló technológiákkal megközelíthetetlenek. Olyan meredek lejtőkről és kanyonfalakról van szó, ahová egyelőre "öngyilkosság" lenne küldetéseket tervezni, mivel igen valószínű, hogy sem a leszálló egység (lander), sem az általa szállított marsjáró (rover) nem élné túl egy darabban a landolást, illetve a felszíni operációs tevékenységet. Pedig ezeken a helyeken tárulhatnak fel előttünk a vörös bolygó történetének lapjai, egymásra rakódott kőzetrétegek formájában, akárcsak itt a Földön is. A meredek lejtők formakincse ráadásul több helyen is azt sugallja, hogy e területeken még a geológiai közelmúltban is vízfeltörések zajlottak, amelyek vizsgálata asztrobiológiai szempontból is elsődleges fontosságú lenne.

A technológiának követnie kell a tudományos kihívásokat, így a NASA kutatói olyan eszközök fejlesztésébe kezdtek, amelyek képesek lennének ilyen terepeken is dolgozni. A fejlesztés középpontjában olyan új marsjáró-rendszer létrehozása áll, amelynek tagjai a legmeredekebb lejtőkön, akár függőlegesen is mozoghatnának. "Néhány év múlva a roverek szó szerint lóghatnának a Marson" - mondja Paul Schenker, az All-Terrain Explorer ("minden terepet felfedező") elnevezésű projekt vezető kutatója.

A kaliforniai Sugárhajtás Laboratórium (Jet Propulsion Laboratory, JPL) közelében zajló kísérletek során a robotcsapatnak egy sziklafalat kell bejárnia. A három roverből kettő a meredély szélén kipányvázza és rögzíti magát, míg a harmadik segítségükkel ereszkedik le a szakadék falán. A robotok között folyamatos kommunikáció zajlik, s ez alapján, valóban "csapatként" hozzák meg döntéseiket. Valóban úgy kell őket elképzelnünk, mint egy hegymászót, akit két társa biztosít. A biztosítást végző robotok függeszkedő társuk kérésére változtatják a leeresztés sebességét, illetve bármikor képesek megállítani a folyamatot, ha egy-egy izgalmasabb célpont bukkan fel a sziklafalon. Az adott terület felderítése után visszahúzzák társukat, s indulhatnak egy újabb sziklafal felé.

A JPL szakemberei az elmúlt évben már létrehoztak egy olyan rovert, amely képes akár 40-50 fokos lejtőn a szintvonalakkal párhuzamosan mozogni. A jármű mechanikai alakváltozással reagál a lejtőszög változására (mint amikor behajlítjuk a térdünket és áthelyezzük súlypontunkat hasonló helyzetben). Reális elképzelés, hogy pár év múlva e nehéz terepeken mozgó marsjárók a legkeményebb területeket is bejárhatják a vörös bolygón.

(Fotók: NASA)

Ajánlat:

ALL TERRAIN EXPLORATION (ATE)
A projekt honlapja, további képekkel és információkkal.

Korábban az [origo]-ban:

Repülő rovarok a Marson
2001.12.06. Nem mindennapi küldetést tervez a NASA: marsjáró tetejéről induló repülő robotokat.

A marskutatás hírei