A könnyű cigaretta nem csökkenti jelentősen a rák kockázatát

Vágólapra másolva!
A dohánygyárak által "könnyű" vagy "alacsony kátránytartalmú" jelzéssel forgalomba hozott cigaretták csak az illúzióját adják annak, hogy a dohányzás kevésbé veszélyes az egészségre - állapította meg az Amerikai Országos Rákkutató Intézet jelentése.
Vágólapra másolva!

A nemrég közzétett tanulmány szerint annak ellenére, hogy az elmúlt fél évszázadban a dohánygyárak olyan termékeket készítettek, amely kevesebb rákkeltő kátrányt tartalmaznak, a dohányzás egészségügyi kockázata vajmi keveset módosult. A járványügyi és más tudományos bizonyítékok szerint, amelyek magukban foglalják a dohányzás okozta betegségekben meghaltak számát is, a közegészségügy helyzete nem lett jobb attól, hogy az elmúlt ötven évben jelentősen változott a cigaretták tervezése és formája - tartalmazza az amerikai jelentés.

Az Egyesült Államokban jelenleg eladott cigaretták 87 százaléka light vagy alacsony kátránytartalmú jelzéssel kerül forgalomba -
állapította meg a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság. A jelentés szerint azonban mindez nem vezetett a tüdőrákos esetek jelentős csökkenésére a régóta dohányzók között.

A dohányzás egészségügyi hatásairól szóló jelentést két amerikai szakértő készítette, Dr. David Burns a Kaliforniai Egyetemről (San Diego) és Dr. Neal Benowitz, ugyanennek az egyetemnek a San Francisco-i részlegéből és az országos rákkutató intézet tette közzé.

Az Amerikai Tüdőgyógyász Szövetség szerint a dohányzás okozta betegségek becslések szerint 430 700 amerikai életét követelik évente. Az Egyesült Államokban a felnőtt lakosság körében a férfiak körülbelül a 26 százaléka és a nőknek a 22 százaléka dohányzik. A tüdőrák-megbetegedéseknél 10 esetből 9-ben a dohányzás közvetlen kiváltó oknak számít és krónikus hörghurutot is okoz. A kátrány az az anyag, amely ezekért a betegségekért felelős.

A kísérleti dohányoztató gépek esetében 60 százalékkal kevesebb kátrányt mértek az amerikai cigarettákban az elmúlt 50 évben, azonban a dohányzók szervezetébe mégis a kátrány régi mennyisége kerülhet, mert az emberek másképpen szívják a cigarettát, mint a kísérleti dohányzógépek - állapította meg az amerikai jelentés. A dohányosok ugyanis a gépeknél nagyobbakat szívnak, jobban leszívják a füstöt, gyors és gyakori szívásokkal fogyasztják a cigarettát, az újukkal vagy az ajkukkal elnyomják a füstszűrő szellőző nyílásait, vagy pedig egyre több cigarettát szívnak naponta. Mindenesetre csalóka a light vagy az alacsony kátránytartalmú jelzéssel forgalomba hozott cigaretták piacra dobása.

Sokan azért folyamodnak az ilyen cigarettákhoz, mert kevésbé veszélyesnek tartják azokat és lépésnek tekintik afelé, hogy abbahagyják a cigarettázást. Az amerikai jelentés szerint azonban a light cigaretták is magukban hordozzák a dohányzás okozta betegségek kiváltó okainak az összetevőit.