Modernizálják a hippokratészi esküt

Vágólapra másolva!
Európai és amerikai orvosok olyan új orvosi etikai kódexet mutattak be Londonban, amely a XXI. századi betegek igényeinek megfelelően módosítja a 2500 éves hippokratészi esküt.
Vágólapra másolva!

Az új szakmai charta célja helyreállítani az orvosok iránti bizalmat, amelyet alaposan megtépázott az elmúlt időkben több visszaélés. Emellett segíteni kíván az orvosoknak a modern világ etikai problémáival való szembenézésben és el szeretné érni, hogy a szakma újra elkötelezze magát ama elv mellett, hogy a beteg érdeke a legfontosabb.

George Alberti professzor, a londoni királyi orvosi kollégium elnöke The Lancet című orvosi szaklap és az Annals of Internal Medicine által közösen publikált chartát a modern orvosi gyakorlat kézikönyvének nevezte.

Olyan kérdések váltak ugyanis fontossá az orvosok számára, mint a beteg önállósága és választási lehetősége, a csapatmunka, valamint más szakemberek tiszteletben tartása - ezeknek a szempontoknak nem volt a maihoz fogható jelentősége a Kr. e. 460 körül született görög Hippokratész, a modern orvostudomány atyja idején.

A neki tulajdonított eskü szerint az orvos csakis a beteg gyógyulásának érdekében dolgozhat, és nem adhat neki bűnös céllal gyógyszert, illetve nem végezhet el rajta ilyen célzatú műtétet.

A mai betegek többet tudnak egészségükről, mint a korábbi korok emberei, és ezért nem bíznak többé vakon az orvosokban. Az orvosoknak viszont számos új problémával kell megküzdeniük a gyógyszerkiadási rendszerektől kezdve az új technológiai robbanásig és etikai dilemmákig.

"Úgy vélem, van tere az eskü némi módosításának és aktualizálásának, hogy jobban tükrözze a mai, sokkal felelősebb és remélhetően nyitottabb világot" - idézte a Reuters Alberti professzor szavait.

Christopher Davidson, a belgyógyászok európai szövetségének főtitkára szerint az új etikai kódex mérföldkő az orvosok és betegek közötti kapcsolatok javításában, és ezért az egész kontinensen mielőbb be akarják vezetni.

A charta amerikai-brit együttműködésből született meg az amerikai belgyógyász-szövetség (ABIM), az amerikai orvoskollégium - amerikai belgyógyász szövetség (ACP-ASIM), és az európai belgyógyász-szövetség (EFIM) részvételével.

Az etikai kódex előírja az orvosoknak, hogy javítsák a betegellátás színvonalát, tartsanak fenn őszinte kapcsolatokat a betegekkel és tartsák meg az orvosi titkot. Felszólítja továbbá őket, hogy tartsanak lépést a tudományos haladással és kerüljék a szakmán belüli érdekkonfliktusokat.