Az MTA Társadalomkutató Központ tervei

Vágólapra másolva!
A Magyar Tudományos Akadémia Társadalomkutató Központja mindenekelőtt szervezeti keretet ad a szintetizáló új társadalomtudományi kutatásoknak - mondta Glatz Ferenc, az MTA elnöke kedden, az Akadémián megtartott előadásában.
Vágólapra másolva!

Glatz Ferenc a tavaly január 1-je óta működő társadalomkutató központ célkitűzéseiről szólva hangsúlyozta: olyan menedzser intézetet hoztak létre, amelynek a tudományágak közötti átjárhatóság fokozása mellett a szintetizáló szempontok érvényre juttatása a feladata.

Mint mondta, a részdiszciplinákra szétesettség a társadalom és természettudományokban egyaránt gátolja a nagy társadalmi kérdések megragadásának lehetőségét.

Glatz Ferenc, aki egyben a társadalomkutató központ tudományos tanácsának elnöke, felidézte, hogy a központot az MTA kilenc, a budai Várban működő társadalomtudományos kutatóintézete hozta létre.

Ezt egyrészt az indokolta - fejtette ki -, hogy a társadalomtudományok a hidegháború idején "visszaszorított helyzetben" voltak a természettudományokkal szemben.

Másfelől a rendszerváltással nőtt az igény arra, hogy a társadalomtudósok segítsenek az ország előtt álló alternatívák kidolgozásában.

Az MTA elnökének ismertetése szerint a társadalomkutató központ több nagy programot kíván végrehajtani. Elsőként - a változások tárgyszerű bemutatására - szeretné megjelentetni a rendszerváltás kézikönyveit.

A központ másik nagy vállalkozása, a Magyarország az ezredfordulón című hétkötetes munka - amelyet a tervek szerint 2005-ig összeállítanak - a geográfiai viszonyoktól kezdve a társadalmi, politikai intézmények leírásán keresztül a kultúra legszélesebb bemutatására vállalkozik.

Harmadik tervük egy társadalomtudományi kézikönyvtár-sorozat megalkotása, elsősorban a kutatók és az oktatási intézmények részére.

A társadalomkutató központ ezen kívül konferenciákat szervez főként a tudományközi dimenzióban, és erősíteni akarja a publikációs tevékenységet a kutatási eredmények bemutatására.

Február 28-án A globalizáció kihívásai és Magyarország címmel rendeznek konferenciát, amely Inotai András, a Világgazdasági Kutatóintézet igazgatójának új könyve köré szerveződik.

Márciusban Csáki Pál szlovák miniszterelnök-helyettes tart előadást a Kisebbségek és kormánypolitika Közép-Európában című rendezvényen.

A társadalomkutató központ szintén márciusban műhelybeszélgetést tart a rendszerváltásról, áprilisban otthont ad - többi között - egy környezetvédelmi konferenciának, valamint egy újabb műhelybeszélgetésnek a Dunáról, mint Európa hetedik folyosójáról.

Ajánlat:

Magyar Tudományos Akadémia