Agyműködés a meditáció közben

Vágólapra másolva!
Miért érzik magukat súlytalannak, s miért tudnak szinte teljesen megfeledkezni környezetükről a mély meditációba merült emberek?
Vágólapra másolva!

Amerikai kutatók nemrégiben buddhista szerzetesek vérkeringésébe juttatott radioaktív nyomjelző izotóp segítségével feltárták a transzcendes világgal érintkezők szürkeállományában lezajló folyamatokat - olvasható a BBC honlapján.

A szerzetesek egyórás elmélyült merengése közben készített felvételek kimutatták, hogy az agy frontális részében fokozódott a szürkeállomány tevékenysége - ahogyan az erős koncentráció esetén várható volt. Ugyanakkor az igen bonyolult mozgástervezési, tér- és időbeli orientációért felelős fali-lebenyi részben csökkent az aktivitás.

A képek azt is jelezték, hogy a mély meditáció során az agy különböző részei között tapasztalható összetett kölcsönhatások sokban hasonlítanak az úgynevezett lelki és misztikus - például halálközeli - élmények során regisztrált agyi tevékenységekre. Andrew Newberg, a pennsylvaniai kutatócsoport vezetője szerint a halálközeli élményen átesett embereknek az adott pillanatban hétköznapi cselekvéseikhez viszonyítva sokkal kifinomultabban működnek az érzékszerveik.