Irdatlan vízkészletek a Marson

Vágólapra másolva!
A vártnál sokkal rövidebb idő alatt sikerült megerősíteni a márciusban bejelentett felfedezést, mely szerint hatalmas mennyiségű vízjég lehet a vörös bolygó déli sarkvidékének talajában.
Vágólapra másolva!

Mint arról korábbi cikkünkben, 2002. március 5-én részletesen beszámoltunk, megtalálták végre a tudósok által régóta feltételezett, sőt az utóbbi időszakban már tényként kezelt egykori hatalmas marsi vízkészlet jelentős részét, pontosan ott, ahol várták: a bolygó sarkvidéki törmeléktakarójának, az ún. regolitnak a felső rétegében. A legújabb Mars-szonda, a 2001 Mars Odyssey három műszerrel és két, egymástól független módon is kimutatta a vízjégre utaló jeleket.

A Mars déli féltekéjének térképén (középen a déli pólus) a kék szín nagy mennyiségű hidrogént, s közvetve minden bizonnyal vízjeget jelez (részletek korábbi cikkünkben)

A szonda gammasugár-spektrométer (Gamma-Ray Spectrometer) nevű műszeregyüttesének három műszere is olyan adatokat rögzített, amelyek óriási mennyiségű vízjégre utalnak a déli félteke 60 szélességi köre és a déli pólus között, a regolit legfelső, néhány méteres szintjében.

A hír bejelentésekor a NASA azt is közölte, hogy vízjég mennyiségét egyelőre nem lehet pontosan megbecsülni, ez a következő hónapok feladata lesz. Egy biztos: ha az észlelt hidrogénmennyiség valóban vízmolekulákban van, akkor igen sok víz van ott - a Mars pedig egykor valóban meleg és nedves bolygó lehetett, amelyen talán virágzott az egysejtű élet.

A legfrissebb információk szerint a 2001 Mars Odyssey a vártnál sokkal gyorsabban megerősítette a korábbi megfigyeléseket, s e hét csütörtökén a NASA valóban készülhet a drámai bejelentésre: az egykori marsi vízkészlet jelentős részének felfedezését egy sajtótájékoztató keretében jelentik be. A kutatók részletes beszámolója a Science 2002. május 31-ei számában jelenik meg.

Ajánlat:

A 2001 Mars Odyssey hivatalos honlapja

Houston: az új eredmények a magyarok mellett szólnak
2002.03.22. Az amerikai űrhajózás fellegvárában rendezték márciusban a 33. Hold- és Bolygókutatási Konferenciát (LPSC), csaknem egy időben a Hubble-űrtávcső felújításával. A konferencián három magyar szakember vett részt. A legnagyobb szenzációt az első marsi víz-, azaz jégmérések eredményeinek bemutatása jelentette. Horváth András űrkutató-csillagász, a Planetárium igazgatójának beszámolója a konferenciáról.

Korábban az [origo]-ban:

Mars: víz, víz, víz!
2002.03.05. Csúcsformában kezdett a legújabb Mars-szonda, hatalmas mennyiségű vízjégre utaló jeleket mutatva ki a vörös bolygó déli sarkvidékének talajában.