Kozmikus katasztrófák: egyre közelebb a Földhöz

Vágólapra másolva!
Az utóbbi évtizedek legnagyobb közeli kisbolygója elvétette a Földet.
Vágólapra másolva!

A Reuters hírügynökség június 21-ei beszámolója szerint az utóbbi évtizedek legnagyobb olyan észlelt aszteroidája haladt el bolygónk mellett, amely jóval a Hold távolságán belülre került. A futballpálya méretű sziklatömböt 3 nappal elsuhanása után fedezték fel.

A 2002MN jelzésű objektumot e hét hétfőjéig egyáltalán nem észlelték. Ekkor azonban már túl volt legnagyobb földközelségén, ami június 14-ére esett. A mintegy 100 méter széles, 37 000 km/órás sebességgel száguldó sziklatömb kb. 120 000 km-re közelítette meg a Földet (a közepes Föld-Hold távolság 384 000 km).

A Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársa, Brian Madsen elmondta, hogy ilyen közeli távolságban évtizedek óta ez volt a legnagyobb kisbolygó. Kisebb test is utoljára 1994-ben "súrolta" ennyire otthonunkat.

Ha a 2002MN becsapódott volna, akkor - viszonylag kis mérete miatt - nem okozhatott volna globális katasztrófát. A lokális pusztítás azonban egy világvárost is a föld színével tehetett volna egyenlővé. Ettől az objektumtól azonban nyugodtan alhatunk, mivel már néhány millió kilométerre távolodott, s veszélyes visszatérésének esélye - 2061-ben - mindössze egy a százezerhez. A becslések szerint azonban még néhány tízezer hasonló test létezik, amelyek egyike akár a következő órában is becsapódhat a Földbe.

Korábban az [origo]-ban:

Kozmikus katasztrófa fenyegetett a nőnapon
2002.03.21. A városok letarolására képes aszteroidát már csak földközelsége után fedezték fel. Ismét elgondolkodtató példát láthatunk arra, mennyire ki vagyunk szolgáltatva a kozmikus katasztrófáknak, s mennyire esélytelenek lennénk bizonyos helyzetekben.