Árpád-kori településre bukkantak autópályaépítés közben

Vágólapra másolva!
Árpád-kori település nyomaira bukkantak az M0-ás és M5-ös út Gyálnál tervezett csomópontjánál - adta hírül a Magyar Nemzeti Múzeum Középkori Osztálya.
Vágólapra másolva!

A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága megbízásából végzett ásatási munkálatokat Simonyi Erika és Tomka Gábor vezeti.

Tomka Gábor, a Nemzeti Múzeum régészének ismertetése szerint a feltárás két területen zajlik.

A tavasz óta folyó munkálatok során a szakmai megnevezéssel Gyál 3-as lelőhelyen eddig 2,1 hektár területet tártak fel, ahol három veremházat találtak, előbukkant a faluhoz tartozó vízelvezető-árok, kutak famaradványokkal, illetve szabadtéri kemencék kerültek elő.

Utóbbiak közül az egyik különlegességnek számít, mert törött malomkövekből építették, s a falazatából egy római-kori pénz is előkerült.

Az úgynevezett Gyál 10-es lelőhelyről - ahol az ásatásokat Simonyi Erika vezeti - eddig körülbelül 1 hektárnyi földet hordtak el. A munkálatok nyomán 5, földbe mélyített házra bukkantak, kutak, hulladékgödrök, tároló vermek kerültek napvilágra.

Tomka Gábor véleménye szerint elképzelhető, hogy e két terület eykor összefüggő települést alkotott, s a mai Pest területéről délre haladó kereskedelmi útvonal mellett zajlott a falu mindennapi élete.

A régészeti munka mechanizmusával kapcsolatban Tomka Gábor elmondta, hogy a feltárt kemencékről, gödrökről, az árokrendszerről és a házakról fényképfelvételeket, illetve rajzokat készítenek, majd visszatemetik a területet.

A dokumentált anyag a Nemzeti Múzeum Régészeti Adattárába kerül, s a téli hónapok feladata lesz a lelőhely feldolgozása.

A régész asztalánál ily módon megelevenedik a térképre vitt falu rekonstruált képe, s beleillesztve az Árpád-kori települések láncolatába kirajzolódik a középkori Magyarország településrendszere.