Koffein és daganatok: új fejlemények

Vágólapra másolva!
Új tanulmányok világítanak rá a koffein és a rák kapcsolatára. Jó hír, hogy a koffein gátolja a bőrrák kialakulását, rossz hír viszont, hogy akadályozza a sugárzás hatására kialakuló mutációk kijavítását.
Vágólapra másolva!

A koffein leginkább serkentő hatásáról ismert, különösen a megrögzött reggeli kávéivók számára. Az amerikai tudományos akadémia lapja, a Proceedings of the National Academy of Sciences online változata a héten két olyan új eredményt is közöl, amelyek rávilágítanak arra, hogyan kontárkodhat bele a koffein azokba a sejtfolyamatokba, amelyek tumor kialakulásához vezethetnek.

A jó hír az, hogy a koffein helyi alkalmazása gátolta a bőrrák kialakulását a kísérleti állatokban (egerekben). A rossz pedig az, hogy a koffein gátolja azokat a helyreállító mechanizmusokat, amelyek a már kis mennyiségű sugárzás hatására is kialakuló mutációkat (genetikai elváltozásokat) hivatottak kijavítani.

Az első tanulmány szerzői Allan Conney és kollégái (Rutgers University, New Jersey) a tea két komponensét (a koffein mellett egy másik molekulát) olyan szőrtelen egerek bőrén alkalmazták, amelyeket 20 héten át erős UV-B sugárzásnak tettek ki. Az állatokon nem, vagy sokkal kisebb mennyiségben fejlődtek ki bőrdaganatok (a jó- és a rosszindulatú formák egyaránt), mint azokon, ahol nem alkalmazták a molekulákat. Mindkét molekula igen szelektívnek bizonyult: csak a kialakuló tumorsejteket pusztították el, s nem befolyásolták a bőr normális területeit. Az emberi próbákat csak a koffeinnel fogják megkezdeni, annak stabilabb szerkezete miatt.

Kevésbé bíztató eredményekről számol be a második tanulmány, amelynek szerzői Theodore Puck és kollégái (Eleanor Roosevelt Institute, Denver). Hörcsögsejteket alfa- és gamma-sugárzásnak tettek ki (előbbi szerepet játszik a tüdőrákos esetek egy részének kialakulásában). Ha a besugárzás után koffeint adtak a sejteknek, mindkét sugárzás hasonló mennyiségű genetikai károsodást okozott. Koffein hiányában viszont az alfa-sugárzás hatására kevesebb mutáció alakult ki. Ez arra utal, hogy az alfa-sugárzás okozta genetikai hibák javíthatók a sejtosztódás során, a koffein azonban akadályozhatja ezt a folyamatot.