Petíció az iraki háború ellen

Vágólapra másolva!
A amerikai UCLA egyetem történészei - Joyce Appleby és Ellen Carol DuBois - petíciót írtak a kongresszushoz, melyet augusztus 30-áig már több mint 1000 amerikai történész írt alá, és a lista naponta negyven névvel bővül.
Vágólapra másolva!

Fotó: EPAAz alkotmányra hivatkozva az amerikai UCLA egyetem történészei a kongresszustól azt követelik, hogy szavazzon az Irak elleni háború ügyében. Nem biztos, hogy a szavazás az Irak elleni háborút meggátolhatná, de legalább esélyt teremthet, hogy a háborús törvényhozás alkotmányos elven működjék - állítják vezető amerikai történészek.

Szeptember 25-én ezért Washingtonba készülnek, hogy a petíciót benyújtsák a szenátus demokrata vezetőjének (Thomas Daschle) és a republikánus házelnöknek (Dennis Hastert).

Az amerikai történészek petíciója a kongresszushoz

Alulírott amerikai történészek arra biztatjuk a kongresszus tagjait, hogy alkotmányos felelősségükkel élve vitassák meg egy Irak elleni támadás ügyét és szavazzanak ellene vagy mellette.

A petíció szövegehttp://hnn.us/articles/905.htmlAz aláírókhttp://hnn.us/articles/905.html#signersTHOMAS avagy a szövetségi törvényhozáshttp://thomas.loc.gov/Congress org.http://www.congress.org/

Azért fordulunk hozzájuk, mert az amerikaiak megérdemlik, hogy egy lehetséges háború ügyében tisztában legyenek képviselőik akaratával, nehogy egy ilyen jelentőségű katonai akciót - miután a nyilvánossá váltak az ezzel kapcsolatos kiszivárogtatások, pletykák és spekulációk - az elnök egyedül tegyen meg.

Azért kérjük erre szenátorainkat és képviselőinket, mert a kongresszus több mint ötven éve nem adott háborús felhatalmazást, s ezzel demokráciánkat károsítva és alkotmányunkat erőszakosan megszegve az elnököt egyedül hagyta a háborús erők ellenőrzésében.

Democrats say Congress must OK action against Iraqhttp://www.miami.com/mld/miami/news/politics/3965130.htm?template=contentModules/printstory.jsp

Mivel az Irak elleni esetleges támadás egyértelműen amerikai kezdeményezés, bízunk benne, hogy ez alkalommal a kongresszus sürgősen véleményt nyilvánít. Minthogy a 2000. évi választások során egy Irak elleni katonai támadás egyáltalán nem került szóba, George Bush megválasztása sem jelenthet felhatalmazást az akcióra. Csak az amerikaiak választott képviselői vehetik rá a közvéleményt, hogy komolyan megfontolja egy ilyen háború költségeit, kockázatait és bölcsességét.

Ellen Carol DuBois
Professor of History
UCLA
Los Angeles, CA 90095
310 825 1846
[email protected]

Múlt-kor