A vérszívók a hímeket kedvelik

Vágólapra másolva!
Bizonyítást nyert, hogy a hímeket, állatokat és embert egyaránt gyakrabban kínozzák paraziták, mint nőstény társaikat. 
Vágólapra másolva!

A nőstények hosszú életére adott hagyományos magyarázat szerint az erősebb nem képviselői veszélyesebb életvitelük miatt vesztik el hamarabb életüket.

A modern társadalmak férfitagjai például nagyobb valószínűséggel hunynak el motorbalesetben, öngyilkosságban vagy gyilkosság áldozataként. Egy 1998-as egyesült államokbeli felmérés szerint egy nőnek kétszerte több esélye van arra, hogy megélje ötvenedik életévét, mint férfi társának.

Sarah Moore és Kenneth Wilson (Stirlingi Egyetem, Skócia) ennek a jelenségnek járt utána, amikor 355 emlősfaj testméretére, elhalálozására és élősködők okozta betegségére vonatkozó adatait vetette össze.

Wilsonék a hím állatok adatai közt jelentősen magasabb számú parazita, féreg vagy vérszívó okozta betegséget találtak.

A megfigyelés talán magyarázatot ad az emberi halálozási adatok alakulására, véli Ian Owens, az Imperial College London munkatársa. Owens megvizsgálta a Egészségügyi Világszervezet (WHO) idevonatkozó adatait. Az élősködők ugyanis könnyen terjeszthetnek maláriát vagy tuberkulózist.

A kutató azt találta, hogy Japánban, az USA-ban és az Egyesült Királyságban a nőkhöz viszonyítva kétszerannyi férfi halálát okozzák élősködők. Ez az aránya duplája, illetve négyszerese olyan országokban, mint Azerbajdzsán vagy Kazahsztán.

Már eddig is ismert volt, hogy a tesztoszteron gyengíti az immunrendszert, csökkentve a férfiak életben maradási esélyeit.

Patkányokon végzett kísérletek kimutatták, hogy az ivartalanított hímek akár 15 évvel tovább élnek. A nemi hormon azonban nem ad magyarázatot az élősködők okozta betegségek esetében.

Moore és Wilson azt tapasztalták, hogy csak azon fajok közt volt magasabb a hímeken élősködők száma, melyek nőstényei jelentősen kisebb termetűek. A gyilkos bálna hímje például kétszer annyit nyom, mint a nőstény - az előbbi 30, míg az utóbbi akár 50 évig is elél.

A helyzet azonban fordítva is igaz: azoknál a fajoknál, ahol a nőstény a nagyobb, mint néhány patkány, illetve hörcsög faj esetében, várható életkora is alacsonyabb.

A skót kutató pár úgy véli, a nagyobb testű állatok többet esznek, ezért nagyobb eséllyel kerül emésztőrendszerükbe féreg, s ez lehet az egyik oka a jelenségnek.

"A paraziták számára a hímek tehát nem jobb, csak nagyobb falatok" - szögezi le Owens.