Akciófilm az Univerzum egyik motorjáról

Vágólapra másolva!
Soha nem látott mozgóképek készültek az Univerzum egyik legvadabb és legtöbbet tanulmányozott objektumáról, egy Manhattan nagyságú neutroncsillagról.
Vágólapra másolva!
'Space movie' reveals Crab pulsar's shocking secretshttp://www1.msfc.nasa.gov/NEWSROOM/news/releases/2002/02-233.htmlTovábbi információk angol nyelven a Chnadra honlapján (a video innen tölthető le).

A Rák-köd egy 1054-es szupernóva-robbanás "hagyatéka": a mintegy 6500 fényévre fekvő fényes szupernóva-maradvány az égbolt egyik legtöbbet tanulmányozott objektuma. Eddig azonban soha nem láthattunk róla olyan részleteket, mint azon a mozgóképen, amelyet két Föld körül keringő obszervatórium felvételeiből készítettek. A röntgentartományban észlelő Chandra- és a főként az optikai tartományban vizsgálódó Hubble-űrtávcső egyesített felvételein elképesztő részletek tárulnak elénk az óriási sebességgel táguló gázburokról.

Forrás: ORIGO

A Rák-ködöt létrehozó eseményről napra pontosan tudjuk, hogy mikor történt. 1054. július 4-én következett be az a szupernóva-robbanás, amely a csillag anyagának nagy részét a ma már 6 fényév méretűre nőtt és kb. 1000 km/s sebességgel egyre táguló ködbe söpörte ki. A gravitációs összeomlás miatt robbanást szenvedett csillag ma aprócska, alig 20 km átmérőjű neutroncsillag, ám a ködre gyakorolt hatása rendkívüli.

Forrás: ORIGO

Szabados László: Mit lát a röntgenszemű Chandra?http://www.kfki.hu/chemonet/TermVil/tv2000/tv0011/chandra.htmlTovábbi linkek a csillagokról http://vizsla.origo.hu/static/tudomany/termeszettudomany/ur-_es_foldtudomanyok/csillagaszat/vilagur,_fekete_lyukak,_kvazarok/csillagok/

A csillag hihetetlenül gyorsan forog: másodpercenként harmincszor fordul meg a tengelye körül, és nagyon erős a mágneses tere is. A nagy sebességgel száguldó, a mágneses erővonalak körül spirálmozgást végző, elektromosan töltött részecskék, elektronok, pozitronok sugárzása (az ún. szinkrotron-sugárzás) főleg a röntgentartományba esik. A Rák-köd röntgenképe egy szempillantás alatt érzékelteti, hogy mennyi energiát táplál a pici pulzár a körülötte kialakult kolosszális pörgettyűbe. Ebben a kozmikus generátorban alakul át a csillag energiája a már csillagközi anyagnak tekinthető köd energiájává, miközben a középpontban levő pulzár forgása lassul (forrás: Természet Világa).

Forrás: ORIGO

A felhő közepén látható fényes objektum maga a sebesen forgó neutroncsillag, azaz a Rák-pulzár. A központi tartományból közel a fénysebesség felével áramlik kifelé az anyag, táguló gyűrűt formálva (a gyűrű egyébként a röntgen- és az optikai tartományban is látható). Úgy tűnik, mintha a kifelé tartó anyag egy belső gyűrűként megjelenő lökéshullám-frontból eredne, amely csak a röntgentartományban látszik.

Neutroncsillagok

Neutroncsillagok nagytömegű csillagok magjaiban jönnek létre szupernóva-robbanások idején. Egy-egy neutroncsillag középponti magjának sűrűsége sokszorosan túllépi a maganyag sűrűségét, ám e különleges objektumok mégsem omlanak össze, hogy fekete lyukakat képezzenek.

E belső gyűrű mintegy két tucat anyagcsomót tartalmaz, amelyek változtatják fényességüket - időnként felfénylenek, mintha valamilyen kitörés játszódna le bennük, táguló részecskefelhőket bocsátva ki. A csomók helyzete gyakorlatilag nem változik. A csillagászok szerint a képek alapján nem lehet igazán kétséges, hogy a belső röntgengyűrű valóban egy ütközési front színhelye, amely a központi pulzár nagy sebességű csillagszelét extrém nagy energiájú részecskék záporává alakítja át.

A mozgóképen megfigyelhető másik feltűnő jellegzetesség egy olyan anyagkilövellés (jet), amelynek iránya merőleges a gyűrűk síkjára. A jet dinamikusan változó alakja heves belső mozgásokra utal, amint a kilövellt anyag kölcsönhatásba lép a környező köd anyagával és mágneses terével. A szakemberek szerint a jelenség ahhoz hasonlítható, mint amikor egy nagy nyomású bojlerből egy szelepen keresztül gőz vezetődik el. A különbség "mindössze" annyi, hogy a Rák-köd esetében a gőz helyett a fénysebesség felével száguldó elektronok és pozitronok vannak jelen.