A vakság a harmadik világ rákfenéje

Vágólapra másolva!
Bangladesh 40 ezer vak gyermekének nagy része gyógyítható lenne.
Vágólapra másolva!

Harunur Rashid, a részleges vakságban szenvedő bangladeshi riksás egyike azon keveseknek, aki gyermekei sikeres szemműtétje miatt örvendezhet. Bangladeshben a vakok száma eléri az egy milliót. Évente 120 ezren vakulnak meg, nagyrészt az elégtelen táplálkozás következtében fellépő A vitamin-hiány miatt.

Forrás: Würzburg. Univ.A férfi négy vaksággal született fiához és egy lányához hasonlóan a vakok nagy része gyógyítható lenne, ám az ehhez szükséges műtét költségeinek előteremtése a nemzetközi karitatív szervezeteken múlik.

"Gyermekeim már a harmadik vakon született generáció tagjai a családban" - panaszolja a 45 éves Radish, aki maga is világtalanul született és egy operációnak köszönheti látását. A gyerekek, akik közül a legnagyobb 12 éves, vakságuk miatt nem járhattak iskolába.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint a világon 40-45 millióra becsülhető a vakok, 180 millióra a vakok és gyengénlátók száma, s az esetek 80%-ában a betegség elkerülhető, 60%-ában pedig gyógyítható lenne.

A Radish gyermekeit műtő dhakai sebészorvos mind az öt gyermeknél veleszületett fertőzés okozta szemhályogot állapított meg.

Ez az eset sajnos igen gyakori; anyjuk életkörülményei miatt a gyermekek már születésükkor hordozzák a fertőzést. "A fertőzés miatt hályoggal születő gyermekek száma évről évre nő, és nem ismerjük a hályog kialakulásának pontos okát" - nyilatkozta dr. Kazi Shabbir Anwar.

A számos nemzetközi jótékonysági szervezet segítsége ellenére a bangladeshi helyzet kilátástalannak tűnik: évente 120 ezren vakulnak meg a hályogtól, de csak 70 ezer szemműtétre van pénz.

A WHO október 10-én, a Vakok Világnapja apropóján kiadott jelentése sem ad okot a bizakodásra: a föld növekvő és öregedő lakosságában a vakok száma 2020-ra elérheti a 80-90 milliót.