Gyors és megbízható új rákteszt

Vágólapra másolva!
Életeket menthet egy új eljárás, amely igen korai stádiumban észleli a betegséget. A klinikai vizsgálatok során a módszer meglepően hatékonynak mutatkozott.
Vágólapra másolva!

Az egyik vezető brit rákkutatóként ismert Ron Laskey professzor (Medical Research Council) olyan új diagnosztikai eljárásról számolt be a nagy-britanniai Kenilworth-ben rendezett rákkutató konferencián, amelynek segítségével gyorsan és nagy biztonsággal szűrhetők ki a korai stádiumban lévő béldaganatok. Bejelentése az eddig roppant ígéretes klinikai vizsgálatokra alapult - írja a BBC.

A bélrendszert érintő daganatok túlnyomó többsége gyógyítható lenne, ha időben észlelnék a kóros elváltozásokat. Ehelyett általában már csak akkor veszik észre, amikor a primer daganat előrehaladott állapotban van, sőt áttéteket adott a szervezet más részeibe. Sok életet lehetne megmenteni egy megfelelő rákteszttel.

Az új módszer a székletben azonosítja a rákos elváltozások jeleit. A belek belső faláról folyamatosan szakadnak le sejtek, amelyek a székletbe kerülnek. Laskey és kollégái egy olyan molekula után kutattak a székletből kinyert sejtekben, amely csak az osztódó sejtekben van jelen. Ez az MCM2 jelzésű molekula, amely az új DNS-molekulák szintézisében játszik szerepet.

A normálisan működő bélsejtek nem tartalmazzák a molekulát, a rákos vagy a rák előtti állapotban lévő sejtekben viszont - amelyek intenzíven és kontroll nélkül osztódnak - általában nagy mennyiségben van jelen.

A klinikai próbák során két csoportban végeztek székletvizsgálatokat: az egyikben béldaganatos betegek, a másikban egészséges önkéntesek voltak.

A 40 főből álló betegcsoportban 37 esetben lett pozitív az MCM2-teszt, míg a másikban minden esetben negatívnak bizonyult. Az utóbbi eredmény is nagyon ígéretes, mert a teszt megbízhatósága abban is megmutatkozik, hogy nem állít fel téves diagnózist az egészséges emberek körében.

Laskey és kutatócsoportja további, nagyobb léptékű klinikai vizsgálatokat sürget, amelyekbe a betegség igen korai stádiumában lévő, belső bélvizsgálattal kiszűrt pácienseket is bevonnának. Amennyiben a módszer bevezetésre kerül, az eddig már bevált egyéb diagnosztikai eljárásokkal lehetne kombinálni, ami jelentősen javítaná a szűrések hatékonyságát.

A kutatók szerint a módszer más ráktípusok (méhnyak-, tüdő-, emlő és hólyagrák) esetében is alkalmazható lenne, mivel e szervek esetében is meg lehetne találni az adott folyadékban/váladékban a gyors osztódásról árulkodó molekuláris jeleket.