Képek a mai teljes napfogyatkozásról

Vágólapra másolva!
Milliók csodálták meg az Afrika és Ausztrália déli térségeiben szerdán, 2002. december 4-én lezajlott teljes napfogyatkozást. Cikkünkből elérhető képek és videók a káprázatos jelenségről.
Vágólapra másolva!

Képek és videofelvételek a napfogyatkozásról (folyamatosan bővülő lista)

Napfogyatkozás, 2002. december 4. Ceduna, Ausztrália. A kép az élő videoközvetítésből átvéve Jaksy Attila

Live Webcast of Eclipse from Ceduna, Australia - CSIRO and Telstra
http://www.csiro.au/eclipse

Live Webcast of Eclipse from South Africa
http://www.eclipselive.com/

High Moon - Olivier Staiger's online report, daily journal and webcam
http://eclipse.span.ch/eclipse.htm

Live Webcast of Eclipse from Australia - Swinburn Observatory
http://astronomy.swin.edu.au/solar_eclipse_2002/

Total Solar Eclipse of 2002 December 04http://sunearth.gsfc.nasa.gov/eclipse/TSE2002/TSE2002.htmlRészletes információk az aktuális teljes napfogyatkozásról.Napfogyatkozás a Katalógusbanhttp://vizsla.origo.hu/static/tudomany/termeszettudomany/ur-_es_foldtudomanyok/csillagaszat/Nap/napfogyatkozas/

Teljes napfogyatkozás a Föld egy meghatározott pontján viszonylag ritkán fordul elő. Magyarországon például legutóbb 1999. augusztus 11-én láthattuk e csodálatos jelenséget, az ezt megelőző 1842. július 8-án varázsolta sötétté az eget, a következőt pedig 2081. szeptember 3-án bámulhatják meg utódaink. Érdekes, hogy szerdán (2002. december 4-én) nagyjából ugyanarra vonult a teljesség sávja, ahol 2001 júniusában, így az itt élők 18 hónapon belül másodszor láthattak teljes napfogyatkozást.

Forrás: Fred EspenakAz aktuális teljes napfogyatkozást az Afrika és Ausztrália déli térségeiben tartózkodó megfigyelők követhették nyomon. Greenwichi időben számolva a napfogyatkozás reggel 5 óra 50 perckor (közép-európai idő szerint egy órával később) kezdődött az Atlanti-óceán fölött: a Hold árnyéka itt vetült először bolygónk felszínére. Hét perccel később az árnyék elérte Angola nyugati partvidékét, majd Zambia, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, a Dél-afrikai Köztársaság és Mozambik bizonyos területein át jutott az Indiai-óceán fölé. Miután végigsuhant a több ezer kilométernyi víztükör fölött, következett Dél-Ausztrália, Új-Dél-Wales és Queensland, majd 9 óra 12 perckor befejeződött a csodálatos természeti jelenség.

Két felvétel az 1999-es fogyatkozásról. Fent: a gyémántgyűrű; alul: a csodálatos napkorona (Selmeczi Anna fotói)

A közeljövő teljes napfogyatkozásai

További teljes napfogyatkozások (dátum, a totalitás maximális hosszúsága és azon országok, illetve területek felsorolása, amelyeket érint a teljes fogyatkozás sávja):

2003. november 23. - 1:57 - Antarktisz

2006. március 29. - 4:07 - Dél-Brazília - Atlanti-óceán - Ghana - Togo - Benin - Nigéria - Niger - Csád - Líbia - Egyiptom - Törökország - Oroszország

2008. augusztus 1. - 2:27 - Észak-Kanada - Grönland - Északi Jeges-tenger - Oroszország - Mongólia - Kína

2009. július 22. - 6:39 (!) - India - Nepál - Bhután - Burma - Kína - Csendes-óceán

2010. július 11. - 5:20 - a Csendes-óceán déli része - Húsét-sziget - Chile - Argentína

Ajánló:

Teljes napfogyatkozás, 1999 - a Magyar Csillagászati Egyesület oldalai

Az 1999 augusztusi napfogyatkozás - a Supernova oldalai

Napfogyatkozások 2030-ig