Új sziget születik Európában

Vágólapra másolva!
Egy elsüllyedt vulkanikus sziget hamarosan újra kiemelkedhet a Földközi-tengerből - állítja Olaszország egyik vezető földrengéskutatója.
Vágólapra másolva!

A Tirrén-tenger mélyét vizsgáló tudósok szerint a geológiai jelek arra utalnak, hogy egy 171 évvel ezelőtt elsüllyedt Ferdinandea-sziget - amely napjainkban egy tenger alatti hegy - újra kiemelkedhet a vízből, a szicíliai Sciaccától mindössze 40 km-re. Enzo Boschi, az olasz Nemzeti Geofizikai és Vulkanológiai Intézet vezetője elképzelhetőnek tartja, hogy az a vulkanikus vonulat, amely a Lipari-szigeteknél kezdődik, s amelynek centrumában feltehetően az Etna helyezkedik el, ennél a vajúdó tenger alatti vulkánnál ér véget.

Forrás: Stromboli online

A térkép bal oldalán látható, Szicíliától délnyugatra fekvő Ferdinandea 1831-ben volt sziget utoljára, de elképzelhető, hogy heteken belül ismét kiemelkedik a tengerből (forrás: Stromboli online)

"A sziget bármelyik pillanatban felbukkanhat. Lehet, hogy már csak hetek-hónapok kérdése az egész. Bizonyos, hogy gyönyörű, lenyűgöző esemény lesz" - nyilatkozta Boschi.

Az elsüllyedt sziget a múltban már négyszer emelkedhetett ki a tengerből. Vulkánkitöréseket jegyeztek fel a Kr. e. 264-241-ig tartó első pun háborúk alatt, Kr. e. 10-ben, majd 1200-ban és 1831. július 12-én.

Forrás: Libreria Antiquaria
Az utolsó, 1831-es kiemelkedés korabeli ábrázolása Libreria Antiquaria

1831-es, utolsó megjelenését egy 20 méter magas füstoszlop jelezte a tenger fölött. Ezt követően hamu és horzsakő tört fel a mélyből, végül a sziget 70 méter magas és kb. 5 km-es átmérőjű fekete tömbje bukkant elő a mélyből. Michele Fiorini halász négy nappal később leszúrt egy póznát a szigeten, és ettől fogva magáénak tudta a szigetet.

A vulkáni sziget stratégiai elhelyezkedése Európa és Észak-Afrika között azonban hamarosan felkeltette a nagyhatalmak érdeklődését, és szeptemberre már angol és francia zászlók is a lobogtak rajta. A britek Graham-szigetnek nevezték el, Sir James Robert George Graham admirális tiszteletére. A franciák pedig Júlia névre keresztelték, mivel a sziget júliusban "született". II. Ferdinánd, Szicília Bourbon királya Ferdinandea néven országához csatolta.

Azonban nem sokkal később a vitatott földdarab szó szerint kicsúszott a vitapartnerek lába alól: decemberre már alig látszott ki a vízből, és februárra teljesen eltűnt.

Ferdinandeahttp://www.educeth.ch/stromboli/others/ferdinandea/ferdinandea02-en.htmlTovábbi információk és képek a víz alatti vulkánról.

Valószínű, hogy a sziget hamarosan újra megjelenik. A csúcsa például már nem nyolc méterrel a tengerszint alatt található (ahogy a legtöbb tengeri térkép feltünteti), hanem csak 5,9 méterre. "A kráter legmélyebb pontján hőmérőt helyeztem el félméteres talajmélységben. Felfedeztem, hogy a hőmérséklet a szokásos 16 Celsius-fok helyett 21 fok" - nyilatkozta Domenico Macaluso búvár a Discovery News számára.

Az újra megjelenő földterület valószínűleg ismét heves vitát válthat ki a tulajdon kérdését illetően. Macaluso szerint számos ország - így Líbia és más arab országok is - maguknak igényelhetik. A legvalószínűbb azonban, hogy ismét maga a sziget vet véget a vitának, egyszerűen azzal, hogy eltűnik. A szakértők ugyanis kétségesnek tartják, hogy sokáig megmarad a vízfelszín felett.